Kara z UFG – czy da się uniknąć?

Kara z UFG – czy da się uniknąć?

Samochody 25+

Dostajemy karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w przypadku, gdy nie posiadamy aktualnego ubezpieczenia OC. Warto więc szczególnie o to zadbać, ale istnieją możliwości uniknięcia kary. Taką możliwość stwarzają dla nas przepisy regulujące obowiązek ciągłości ubezpieczenia OC dla pojazdów zabytkowych. W tym artykule dowiesz się, czy możesz uniknąć kary  z UFG jeżeli Twój samochód jest starszy niż 25 lat.

Pojazd zabytkowy

We wcześniejszym artykule (link do mojego artykułu Rejestracja pojazdu zabytkowego bez dokumentów) przedstawiliśmy różnicę między pojazdem zabytkowym a historycznym. Przypomnijmy więc, że

Każdy pojazd zabytkowy jest historyczny, ale nie każdy historyczny jest zabytkowym!

W tamtym artykule ze szczegółami rozpisaliśmy się na temat różnic między tymi dwoma rodzajami pojazdów, w tym chcemy się skupić na roli rzeczoznawcy w kontekście ubezpieczenia OC. Wiemy z czym i jak kojarzy się większości zagadnienie ubezpieczenia oc, ale sprawa ma się nieco inaczej gdy w grę wchodzi auto zabytkowe.  Mamy tu doczynienia bowiem z możliwością obniżenia składki ubezpieczenia lub nawet całkowitego zwolnienia.

Ubezpieczenie, a dziadek 25+

Skorzystajmy więc ze źródła:

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. Art. 27. 5   o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pojazd historyczny (w tym zabytkowy), kiedy się nie porusza, zwolniony jest z obowiązku posiadania polisy OC.

Co oznacza, że jeżeli nasz samochód – zabytkowy kabriolet stoi w zimie w garażu, a wyjeżdża tylko latem, w trakcie okresu postoju nie musimy płacić składki OC. Pozostaje więc tylko jedno: udowodnić, że nasz samochód jest zabytkowy lub historyczny.

Rzeczoznawca

Może się tak zdarzyć, że dostaniemy karę z UFG i co wtedy. Niewiele możemy pomóc w przypadku nowych samochodów, ale w przypadku staruszków już tak, ponieważ nasza opinia stwierdzająca iż samochód jest zabytkowy pomoże uniknąc tej kary. Jeżeli więc w Twoim aucie zamontowano 75% oryginalnych części, ma przynajmniej 25 lat i upłynęło 15 lat od zakończenia jego produkcji i dostałeś karę za brak OC zadzwoń jak najszybciej do nas! +48 797 677 067.  

Jeżeli istnieją przesłanki co do tego, że Twoje auto może być zabytkowe lub historyczne (samochody, które osiągają wiek min. 40 lat automatycznie są historyczne) jest szansa, że UFG będzie musiało wycofać karę, a zrobi to na podstawie opinii rzeczoznawcy.

Zobacz podobne artykuły:

https://rzeczoznawcaonline.pl/2022/03/28/kiedy-pojazd-moze-uzyskac-status-zabytkowego/

https://rzeczoznawcaonline.pl/2022/04/05/jakie-dokumenty-sa-niezbedne-przy-rejestracji-samochodu-jako-zabytkowy/