SAMOCHÓD ZASTĘPCZY Z OC SPRAWCY

Zorganizujemy samochód zastępczy na czas likwidacji szkody.

Twój samochód został uszkodzony i zostałeś bez środka transportu?

Skontaktuj się i poznaj szczegóły!

Pamiętaj!

  • Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany prywatnie czy w działalności gospodarczej.
  • Wiek uszkodzonego pojazdu oraz cel jego użytkowania nie ma żadnego znaczenia.

Pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności związane ze znalezieniem odpowiedniego samochodu zastępczego tak, by wszystkimi kosztami obciążyć polisę OC sprawcy zdarzenia.

 


 Ta strona jest jeszcze w budowie, niedługo pojawią się dodatkowe, bardziej szczegółowe informacje.

 
Do tego czasu odpowiedzi na pytania uzyskać można za pomocą formularza kontaktowego.
Za utrudnienia przepraszamy.
 
 
Pytania o samochód zastępczy na czas likwidacji szkody pojawiają się bardzo często. Towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie proponują poszkodowanym pojazd zastępczy niższej klasy w miejsce uszkodzonego prywatnego samochodu. Równie często pojazdy zastępcze bywają w uboższej wersji i nie posiadają wyposażenia takiego jak min. automatyczna skrzynia biegów. 
Pojazd zastępczy powinien osobie poszkodowanej zapewnić komfort podróżowania taki, jaki występował w pojeździe prywatnym przed doznaniem szkody dlatego działania stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w wielu przypadkach są nieakceptowalne. 
 

Na tej stronie opisane zostały szczegóły dotyczące samochodów z OC sprawcy zdarzenia w formie pytań, jakie najczęściej pojawiają się od poszkodowanych w kolizjach i wypadkach drogowych.

Na jako okres należy się samochód zastępczy?

Okres wynajmu pojazdu zastępczego zależy od kwalifikacji szkody i rozpoczyna się w momencie, w którym szkoda powstała. 

Dla szkody całkowitej, czas wynajmu samochodu zastępczego kończy się po uzyskaniu wypłaty odszkodowania z dodatkowym czasem na poszukiwanie nowego pojazdu. W wielu przypadkach czas na poszukiwanie nowego samochodu to okres 5-7 dni. Oznacza to, że okres ten kończy się 5-7 dni po wypłacie środków z tytułu odszkodowania.

Dla szkody częściowej, czas najmu z OC trwa analogicznie do momentu wypłaty odszkodowania i dalej na okres TCN (Technologiczny Czas Naprawy). Jeżeli decydujemy się na naprawę samochodu uszkodzonego w kolizji bądź wypadku, samochód zastępczy wynajęty powinien zostać dalej aż do zakończenia naprawy. Naprawa nie może być jednak przeciągnięta ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może w takim przypadku odmówić zwrotu środków za najem pojazdu z OC.

Ubezpieczyciel odmówił pokrycia samocodu zastepczego W przypadku wystapienia szkody całkowitj

    •  

Naprawiam mój samochód w ASO ale ze względu na kolejkę, naprawa potrwa dwa miesiące a towarzystwo ubezpieczeniowe chce zabrać mi samochód zastępczy, co zrobić?

Samochód zastępczy na czas naprawy bezgotówkowej w autoryzowanym serwisie naprawy jak i innym serwisie, gdzie po naprawie wystawiona zostanie faktura potwierdzająca naprawę, należy się na cały okres naprawy.

Okresu naprawy nie można jednak wydłużać celowo. W przypadku oczekiwania na części dłuższy okres jest uzasadniony jednak w przypadku np. odsunięcia celowego naprawy tak, by dłużej pojeździć pojazdem zastępczym towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów najmu.

UWAGA! Ciężar udowodnienia dłuższego niezbędnego okresu spoczywa na poszkodowanym.

Przed przystąpieniem do naprawy, warsztat powinien wykonać kosztorys naprawy w celu ustalenia kosztów. W przypadku potrzeby wykonania kosztorysu zapraszamy do naszego rzeczoznawcy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje samochód innej klasy, ja potrzebuję takich rozmiarów jak mój prywatny, który został uszkodzony, czy muszę wynająć pojazd z wskazanej wypożyczalni?

Nie. Pojazd zastępczy wynajęty być może z innego źródła. Pomocne w procesie dochodzenia zwrotu kosztów za pojazd zastępczy w tej sytuacji będzie potwierdzenie braku odpowiedniego pojazdu w wypożyczalni współpracującej z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Nie otrzymałem odszkodowania, towarzystwo ubezpieczeniowe zabiera mi samochód zastępczy. Co mam zrobić?

Samochód zastępczy powinien być wynajmowany na okres od powstania szkody do wypłaty odszkodowania. Jeżeli sprawca kolizji nie unika odpowiedzialności a w sprawie nie pojawiły się komplikacje, odszkodowanie powinno być wypłacone w okresie do 30 dni od zgłoszenia szkody. W tej sytuacji zapraszamy do kontaktu indywidualnego w celu zapoznania się ze szczegółami sprawy.

Pojazd zastępczy został wynajęty prywatnie za stawkę wyższą niż ta, jaką ustalił ubezpieczyciel, teraz nie chce pokryć kosztów. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Ubezpieczyciel nie pokryje w pełni kosztów wynajmu, jeżeli stawka będzie znacznie odbiegała od obowiązujących na lokalnym rynku. Zapraszam do kontaktu indywidualnego, po zapoznaniu się z warunkami najmu oraz średnimi stawkami w rejonie wynajmu pojazdu udzielimy szczegółowej odpowiedzi.


Jeżeli mają Państwo inne pytania, zapraszamy do kontaktu. Postaramy się odpowiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Potrzebujesz samochód zastępczy na czas likwidacji szkody z OC?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Formularz kontaktowy

rzeczoznawca-logo

Zapraszamy również do poznania pozostałych usług, które oferujemy.