Zdjęcia dla rzeczoznawcy

jak wykonać poprawnie oraz jakie zdjęcia powinny zostać wysłane

 

Usługi rzeczoznawcy przez internet bazują w dużej części na otrzymanych dokumentach oraz zdjęciach do zlecenia. To dzięki prawidłowo wykonanym zdjęciom usługi takie jak niezaniżony kosztorys naprawy bądź wycena wartości samochodu do akcyzy realizowane są na najwyższym poziomie.

W przypadku kalkulacji kosztów naprawy przez internet szczegółowe zdjęcia są również bardzo ważne ponieważ rzeczoznawcy towarzystw ubezpieczeniowych często pomijają pewne czynności lub uszkodzenia. Równie często błędnie kwalifikują do naprawy części, które powinny być wymienione na nowe.

 

Poniżej znajduje się instrukcja jak wykonać zdjęcia dla rzeczoznawcy.

 

Zdjęcia wykonujemy tak, aby możliwie cały kadr wypełniony był fotografowanym pojazdem. Otoczenie nie jest dla nas ważne :).

 

Do zlecenia dla rzeczoznawcy wykonujemy następujące zdjęcia:

 

ogólny widok pojazdu – 8 zdjęć

4 zdjęcia pojazdu na około z wysokości środka pojazdu + 4 zdjęcia po skosie z góry.

– numer identyfikacyjny (numer ramy/ VIN), tabliczka znamionowa – 2 zdjęcia

Numer identyfikacyjny lub tabliczka identyfikacyjna nie zawsze są umieszczone w miejscu, dającym możliwość idealnie równo wykonania zdjęcia. W takim przypadku zdjęcie ma obejmować cały fotografowany numer/ tabliczkę tak, żeby były czytelne.

W przypadku problemów z znalezieniem numeru identyfikacyjnego oraz tabliczki zapraszamy do zakładki Gdzie znajduje się numer VIN.

– wnętrze pojazdu – 5 – 6 zdjęć

Widok przez otwarte drzwi kierowcy, kokpit, przednie oraz tylne fotele, stan licznika przebiegu.

Na zdjęciach widoczne wyposażenie wnętrza, układ foteli, stopień zużycia elementów takich jak kierownica, fotel kierowcy oraz manetka zmiany biegów.

– uszkodzenia – ilość zdjęć bez ograniczeń zależnie od rozmiaru uszkodzeń

Uszkodzenia fotografujemy najpierw z daleka pokazując lokalizację na pojeździe, a następnie z bliska z różnych stron i wysokości. 

Duża ilość zdjęć z każdej strony pozwoli dokładniej określić rozmiar uszkodzeń.

– dokumenty identyfikacyjne – 2 zdjęcia

 Dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce niezbędne są fotografie obu stron dowodu rejestracyjnego.

W przypadku pojazdów zarejestrowanych na terenie innego kraju fotografujemy dokumenty z kraju rejestracji.

 

W przypadku uszkodzeń, których udokumentowanie na zdjęciach jest niemożliwe, niezbędna jest inna forma potwierdzenia np. diagnoza z warsztatu specjalistycznego, który potwierdzi te uszkodzenia. Takie potwierdzenie w wersji pisemnej powinno zawierać dane pojazdu, dane firmy wystawiającej dokument, datę oraz zakres stwierdzonych uszkodzeń.

 

 

W jakim przypadku dokumentacja fotograficzna dla rzeczoznawcy jest niezbędna?

  • weryfikacja dokumentacji szkodowej oraz wykonania kosztorysu uszkodzonego pojazdu,
  • przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zarejestrowania pojazdu jako zabytkowy – w tym przypadku pomijamy fotografowanie uszkodzeń, niezbędne są jednak dodatkowe zdjęcia dokumentujące stan pojazdu,
  • wykonanie wyceny wartości pojazdu współczesnego (dla ubezpieczyciela, do akcyzy – dla urzędu celnego) -do zlecenia wyceny wartości pojazdu dla Urzędu Celnego szczegółowa dokumentacja uszkodzeń oraz braków jest bardzo ważna,
  • wykonanie wyceny szczegółowej pojazdu modyfikowanego bądź zabytkowego – w tym przypadku pomijamy fotografowanie uszkodzeń, niezbędne są jednak dodatkowe zdjęcia dokumentujące stan pojazdu oraz obecność i stan dodatkowego wyposażenia / modyfikacji.