Zdjęcia do wykonania kosztorysu naprawy są bardzo ważne. Dzięki prawidłowo i szczegółowo wykonanym zdjęciom my szczegółowo i prawidłowo określimy zakres uszkodzeń do kalkulacji szkody.
Zdjęcia mają kluczową rolę nie tylko do zlecenia jakim jest określenie kosztów naprawy bądź wysokości poniesionej szkody ale również do dochodzenia odszkodowania na drodze przedsądowej jak i dochodzenia odszkodowania na drodze sądowej.

Podczas walki o odszkodowanie nasi rzeczoznawcy oraz zespół prawny również korzystają z dokumentacji fotograficznej.

Ważne jest, żeby fotografowany obiekt maksymalnie wypełniał kadr zdjęcia – otoczenie nie będzie miało dla nas znaczenia 😊.

Kolejna ważna kwestia – nie obracamy aparatu za często. Nie zawsze mamy możliwość wykonania zdjęcia poziomo i wtedy zdjęcie wykonujemy pionowo, jednak staramy się trzymać aparat zawsze w jednej pozycji.

Jak wykonać zdjęcia do kosztorysu szkody? Niezbędne są:

 • dokumenty identyfikacyjne – 2 zdjęcia
  Dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce niezbędne są fotografie obu stron dowodu rejestracyjnego.
  W przypadku pojazdów zarejestrowanych na terenie innego kraju fotografujemy dokumenty z kraju rejestracji.
 • ogólny widok pojazdu – 8 zdjęć
  4 zdjęcia pojazdu na około z wysokości środka pojazdu + 4 zdjęcia po skosie z góry. Takie zdjęcia dają ogólny pogląd na pojazd i jego wyposażenie zewnętrzne.
 • numer identyfikacyjny (numer ramy/ VIN), tabliczka znamionowa – 2 zdjęcia
  Numer identyfikacyjny lub tabliczka identyfikacyjna nie zawsze są umieszczone w miejscu, dającym możliwość idealnie równo wykonania zdjęcia. W takim przypadku zdjęcie ma obejmować cały fotografowany numer/ tabliczkę tak, żeby były czytelne.
  W przypadku problemów z znalezieniem numeru identyfikacyjnego oraz tabliczki zapraszamy do zakładki Gdzie znajduje się numer VIN.
 • wnętrze pojazdu – 5 – 6 zdjęć
  Widok przez otwarte drzwi kierowcy, wyposażenie kokpitu, przednie oraz tylne fotele, stan licznika przebiegu.
  Na zdjęciach widoczne wyposażenie wnętrza, układ foteli, stopień zużycia elementów takich jak kierownica, fotel kierowcy oraz manetka zmiany biegów.
 • uszkodzenia – ilość zdjęć bez ograniczeń zależnie od rozmiaru uszkodzeń
  Uszkodzenia fotografujemy najpierw z daleka pokazując lokalizację na pojeździe, a następnie z bliska z różnych stron i wysokości.
  Duża ilość zdjęć z każdej strony pozwoli dokładniej określić rozmiar uszkodzeń.

Pamiętaj! Usługi online dają komfort dopasowania do swojego czasu możliwości ich realizacji, jednak wynik naszej pracy zależy w tym przypadku również od Ciebie 😊

Dobrze wykonane zdjęcia odpowiedniej jakości pozwolą nam zweryfikować, czy ubezpieczyciel prawidłowo zakwalifikował uszkodzenia oraz, czy nic nie pominął natomiast zdjęcia pojazdu umożliwią prawidłową identyfikację.