KOSZTORYS NAPRAWY POJAZDU

Wyliczymy koszty naprawy pojazdu dla osób poszkodowanych oraz dla warsztatów.

Rzeczywisty koszt naprawy pojazdu.

Naprawa pojazdu zgodnie z kosztorysem od towarzystwa ubezpieczeniowego jest niemożliwa? 

Nasi rzeczoznawcy oferują wykonanie kosztorysu naprawy zarówno na zlecenie poszkodowanego jak i warsztatu. Kosztorys wykonać możemy na podstawie otrzymanych dokumentów oraz zdjęć (usługa online) – taka forma pozwala oszczędzić sporo czasu!

Ubezpieczyciel wykonał zaniżony kosztorys? Bezpłatnie zweryfikujemy czy warto  wykonać kosztorys niezaniżony! 

Kosztorys naprawy pojazdu określany również jako “ustalenie wysokości odszkodowania” to dokument, na podstawie którego towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie. Wysokość odszkodowania zależy od kosztorysu, który bardzo często wykonany jest niefachowo z zastosowaniem wielu nieprawidłowych zaniżeń. Tak wykonany kosztorys nie określa prawidłowo wartości doznanej szkody, może jednak być podstawą do wykonania kosztorysu niezaniżonego. W odpowiedzi na zaniżony kosztorys szkody ubezpieczyciela zalecane jest przedstawienie kosztorysu od niezależnego rzeczoznawcy, jako podstawa do uzyskania należnego odszkodowania. 
 
Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie? Towarzystwa ubezpieczeniowe często zaniżają odszkodowania stosując za niską stawkę za roboczogodzinę, bezpodstawny rabat naprawczy oraz niepełny materiał lakierniczy. Bardzo często błędnie określany jest również zakres uszkodzeń. 

Co zrobić gdy ubezpieczyciel nie chce wykonać prawidłowo kosztorysu?

Kosztorys naprawy od rzeczoznawcy w takiej sytuacji jest niezbędny!

 Jest to szczególnie istotne w wypadku stwierdzenia szkody całkowitej W przypadku, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość występuje tzw. szkoda całkowita. Często jest to jednak nieuzasadniona decyzja – taką sprawę warto szczegółowo przeanalizować. W sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wyliczenia szkody całkowitej, wykonamy takie wyliczenie. 

Naprawa bezgotówkowa –  koszt naprawy warto uzgodnić z towarzystwem ubezpieczeniowym. Kosztorys naprawy bezgotówkowej wykonany jest często we współpracy z warsztatem i uwzględnia wszystkie dodatkowe pozycje, jakie warsztat musi wykonać do prawidłowego przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody na koszt ubezpieczenia sprawcy (OC) lub ubezpieczenia autocasco (AC).

Szkoda z zagranicznym sprawcą?

Oferujemy również wykonanie kosztorysu w języku obcym –  po niemiecku lub angielsku. To usługa, o którą często pytają nas poszkodowanie w kolizjach z zagranicznym sprawcą. Kosztorys w języku obcym wysłać możemy bezpośrednio do zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy co w wielu przypadkach pozwala na zakończenie sprawy w krótszym terminie. 

Nasi rzeczoznawcy wykonują wyceny kosztów naprawy zarówno na zlecenie poszkodowanego jak i warsztatu do wykonania naprawy bezgotówkowej.

O czym warto pamiętać w związku z kosztorysem naprawy pojazdu?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do przesłania kosztorysu naprawy auta do tygodnia od zgłoszenia szkody. Jest to niezwykle ważny dokument, na podstawie którego przyznawane jest odszkodowanie. 

Nie musisz zgadzać się na cenę zaproponowaną w przesłanym kosztorysie. Zawsze masz możliwość ją zareklamować. Jednakże do tego potrzebujesz innego niezależnego kosztorysu naprawy auta. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci podważyć zaniżony kosztorys naprawy. 

Kosztorys powinien zawierać: 

  • numer rejestracyjny pojazdu, a także model, markę, rok produkcji i przebieg, 
  • dokładną listę wszystkich wykonanych napraw oraz ich cenę, 
  • konkretną listę podzespołów potrzebnych do usunięcia szkód oraz ich wycenę, 
  • dane warsztatu prowadzącego naprawę. 

Nie pozostawiaj niczego przypadkowi. Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz pełne odszkodowanie, to zgłoś się do nas. Pomożemy Ci przejść przez procedury oraz znaleźć zaniedbania ze strony ubezpieczyciela.

Programy eksperckie do wyliczenia kosztów naprawy: 

DAT: Program, który spotykany jest coraz częściej jednak w dalszym ciągu nie cieszy się dużą popularnością. Używany jest zarówno przez rzeczoznawców jak i towarzystwa ubezpieczeniowe. Służy do wykonania kosztorysu naprawy pojazdu.   

Eurotax: Program służący zarówno do wykonania kosztorysu naprawy jak i  wyceny wartości pojazdu. Bardzo często stosują go towarzystwa ubezpieczeniowe do wyceny wartości samochodu na potrzeby Autocaso. Watro również pamiętać, że w odszkodowanie z autocasco określane jest na podstawie OWU ( Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W OWU zawarta być może informacja, że wycena wartości musi zostać wykonana w programie Eurotax.   

Audatex: Program do wykonania kosztorysu naprawy pojazdu. Popularny i całkiem dokładny program, który bardzo często używają do wyliczeń towarzystwa ubezpieczeniowe.  

Nasi eksperci korzystają z dostępnych na rynku programów do wyceny wartości szkód. Programy się bieżąco aktualizowane dlatego wykonywane w nich kalkulacje są aktualne. Mamy jednak możliwość wykonać kalkulację z datą wsteczną. Kalkulacja z datą wsteczną przydaje się często, gdy musimy określić wartość szkody z datą historyczną. Takie kalkulacje wykonywane są często dla kancelarii prawnych, sądów orz innych instytucji. 

kosztorys

Potrzebujesz wycenę wartości?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Formularz kontaktowy

rzeczoznawca-logo

Zapraszamy również do poznania pozostałych usług, które oferujemy.