Wszystko, co trzeba wiedzieć o numerze VIN

Numer VIN, a właściwie Vehicle Identification Number, to unikatowy numer nadawany pojazdom drogowym przez producenta w celu umożliwienia identyfikacji pojazdu. W Polsce numer VIN często jest określany potocznie jako Numer Nadwozia. Co powinieneś wiedzieć o tym numerze?

VIN zaczął być stosowany w 1954 r. w Stanach Zjednoczonych, jednak aż do 1981 r. nie istniał jeden, ujednolicony standard tego oznaczenia. Z tego powodu producenci stosowali dowolne, różniące się od siebie formaty.

Aktualnie na świecie istnieją dwa sposoby zapisu numeru identyfikacyjnego – europejski (oficjalna nazwa to ISO-3779) oraz amerykański. Mimo małych różnic oba systemy zapisu są z sobą kompatybilne.

Z jakich elementów składa się numer VIN?

Niezależnie od części świata, w której jest produkowany pojazd, numer VIN mu nadany musi się składać z 17 znaków – liter (z wyłączeniem I, O ,Q) oraz cyfr. Zgodnie z normą ISO, numer VIN podzielony na trzy sekcje:

1. WMI (World Manufacturer Identifier) – są to pierwsze trzy znaki służące do identyfikacji producenta samochodu. Kod ten jest nadawany markom produkującym pojazdy przez odpowiedni urząd krajowy, pracujący w porozumieniu z Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną.

2. VDS (Vehicle Descriptor Section) – zazwyczaj jest to 5-6 kolejnych znaków znajdujących się po numerze WMI. W tym miejscu producenci kodują dane techniczne samochodu oraz cechy opisujące dany model takie jak informacje o konstrukcji lub rodzaju nadwozia

Znak znajdujący się na 9 pozycji w samochodach wyprodukowanych w Ameryce Północnej określa cyfrę kontrolną pojazdu.

3. VIS (Vehicle Identifier Section) – czyli numer seryjny pojazdu. Symbolizowany jest najczęściej przez 8 znaków, licząc od końca numeru VIN. VIS jest zazwyczaj wykorzystywany przez producenta w przypadku ewentualnych reklamacji. Kod zawiera informacje o silniku, rodzaju napędu, czy opcjach wykończenia samochodu.

W systemie amerykańskim 10 i 11 pozycja numeru VIN oznaczają odpowiednio rok produkcji oraz zakład producenta.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN najczęściej jest umieszczony trwale na nadwoziu. Może być on nabity w różnych miejscach, najczęściej na:
• Ścianie grodziowej
• Kielichu
• Podłodze w części przedniej pojazdu
• Podłodze przy progu
• Słupku A
• Podłodze bagażnika

Oprócz tego można go znaleźć na tabliczce znamionowej, znajdującej się na szybie samochodu po stronie kierowcy. Należy jednak pamiętać, że najważniejszy jest ten numer, który jest trwale wybity na nadwoziu. Musi być on czytelny i nieuszkodzony. Ogólna zasada jest taka, że trwale wybity VIN znajduje się z prawej strony pojazdu.

Często, chociaż nie zawsze, numer VIN znajduje się na podszybiu obok danych producenta oraz danych technicznych pojazdu.

W tym miejscu warto podkreślić, że mimo tego, iż VIN teoretycznie powinien znajdować się w wymienionych miejscach, nie zawsze się tak dzieje.

Lokalizacja numeru VIN różni się zależnie od marki samochodu. Jeżeli masz problem ze znalezieniem go w swoim pojeździe, pomoże Ci nasza lista lokalizacji numerów VIN, dostępna pod następującym linkiem: Gdzie znajduje się VIN?

VIN na samochodach z USA

Jeżeli zdecydujesz się na kupno samochodu z USA, pamiętaj o tym, że niektóre auta ze stanów nie mają trwale wybitego numeru VIN na nadwoziu. Niestety, taka sytuacja może wiązać się z problemami podczas próby rejestracji samochodu w Polsce, wynikających z obaw lub braku wiedzy diagnosty samochodu. W przypadku samochodów, na których fabrycznie nie wybito trwałego numeru VIN, nie powinno być większych problemów z rejestracją auta. W takim wypadku nie ma też konieczności nabijania numeru zastępczego.

Co więcej, zdarza się, że samochody, które są produkowane w Europie na potrzeby rynku amerykańskiego, po transporcie do USA mają nadawany dodatkowy numer identyfikacyjny – potocznie określany, jako drugi numer VIN. Wynika to z konieczności dostosowania systemu VIN do standardów Ameryki Północnej. Na przełomie lat 80. i 90. zmiany dotyczyły tylko części VDS, czyli ogólnego opisu cech pojazdu. Aktualnie zmianie może również podlegać WMI.

Zapraszamy też do lektury drugiego artykułu, który odpowiada na pytanie, co zrobić z nieczytelnym VINem?

Jeśli są Państwo zainteresowani usługami rzeczoznawstwa samochodowego online – zapraszamy do kontaktu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo działamy w pełni zdalnie, co pozwala nam obsługiwać klientów z całej Polski.