Jak uzyskać odszkodowanie online

Pandemia koronawirusa spowodowała, że z dnia na dzień zaczęliśmy żyć w zupełnie innej rzeczywistości. Za pomocą Internetu nie tylko dokonujemy zakupów, ale również uczymy się i pracujemy. Dotychczas zdarzało się, że ubezpieczyciele, dla wygody klientów, oferowali model usług self-service, jednak obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych zmian w sposobie działania nie tylko towarzystw ubezpieczeniowych, ale rzeczoznawców samochodowych i innych przedstawicieli zawodów związanych z branżą motoryzacyjną. My jesteśmy gotowi!

Obecnie większość z nas zdecydowaną większość czasu spędza w domu. Jednak obowiązki zawodowe, czy chociażby potrzeba zaopatrzenia siebie bądź bliskich w niezbędne artykuły wymaga od nas przemieszczania się samochodem. Kolizja drogowa może się przydarzyć każdemu, dlatego podpowiadamy, jakie kroki online możesz podjąć w razie wystąpienia szkody, gdy większość biur i placówek ubezpieczycieli pozostaje zamkniętych.

Zgłoś szkodę online, a u nas sprawdź bezpłatnie czy odszkodowanie zostało zaniżone!

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej udajemy się do placówki wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego w celu wykupienia ubezpieczenia. Polisy zamawiamy za pośrednictwem Internetu i w ten sam sposób możemy również dokonać zgłoszenia wystąpienia szkody. Niektórzy ubezpieczyciele posiadają tylko uruchomioną infolinię, za pomocą której informujemy agenta o zdarzeniu drogowym, jednak coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych uruchamia internetowe kanały zgłaszania i likwidacji szkody.

Zgłaszanie szkody online ma wiele istotnych zalet:

  • Nie jest odczuwalna presja czasu podczas wypełniania formularza (w przeciwieństwie do rozmowy z agentem).
  • Szkodę możesz zgłosić w dowolnej porze dnia, kiedy tylko masz na to czas.
  • Wykonując zgłoszenia przez Internet sami wypełniamy odpowiednie rubryki. Jeżeli wykonamy to z należytą starannością, unikniemy błędów, które mogłyby opóźniać proces likwidacji szkody.

Zgłoszenie szkody za pośrednictwem sieci jest również bardzo wygodne w kwestii przekazywania dokumentów ubezpieczycielowi. Mogą one zostać przesłane w formie skanów lub zdjęć, co pozwala wyeliminować konieczność wizyty w oddziale ubezpieczyciela.

Ponadto coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe, w przypadku prowadzenia procesu likwidacji szkody online, umożliwiają poszkodowanemu monitorowanie postępów poprzez dedykowane platformy lub aplikacje, dzięki czemu uzyskujemy pełną kontrolę nad przebiegiem likwidacji[1].

Mobilny proces likwidacji szkody

Podczas procesu likwidacji szkody online może pojawić się jedna problematyczna kwestia. W jaki sposób przeprowadzone zostaną oględziny pojazdu, które są niezbędne do uzyskania odszkodowania? Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują w tym celu wykorzystanie nowych technologii. Poszkodowany może zostać poproszony o przesłanie zdjęć uszkodzeń pojazdu lub ubezpieczyciel wskaże specjalną platformę zawierającą interaktywny model 3D samochodu, na którym należy zaznaczyć uszkodzone elementy. Pojawiają się również plany, aby za pomocą popularnych komunikatorów poszkodowany mógł odbyć z rzeczoznawcą bądź agentem ubezpieczeniowym rozmowę wideo.

Większość danych dotyczących szkody ubezpieczyciele uzupełniają na podstawie przesłanej dokumentacji oraz rozmowy z agentem bądź rzeczoznawcą. Dzięki temu poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, w ciągu zaledwie kilku godzin otrzymuje propozycję wartości odszkodowania, która po zaakceptowaniu zostanie wypłacona przez towarzystwo ubezpieczeniowe[2].

Zaniżona wycena odszkodowania – co można zrobić?

rzeczoznawca samochodowy odszkodowanie online

Temat zaniżanej wyceny przez ubezpieczyciela został poruszony w poprzednim poście. W tym wpisie skupimy się natomiast na tym, jakie działania można podjąć, jeżeli proces likwidacji szkody przebiega online oraz w jaki sposób można skorzystać ze wsparcia niezależnego rzeczoznawcy samochodowego za pośrednictwem Internetu.

Zarówno w procesie likwidacji szkody offline jak i online, można spotkać się z sytuacją, w której ubezpieczyciel proponuje odszkodowanie, oceniane przez poszkodowanego jako zbyt niskie. Może to wynikać z błędnej interpretacji przekazanych dokumentacji lub stosowania zaniżonej stawki za roboczogodzinę czy naliczanie bezpodstawnych rabatów. W takiej sytuacji niezbędna może się okazać pomoc obiektywnego i niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Dokona on weryfikacji kosztorysu ubezpieczyciela za pośrednictwem Internetu.

Na podstawie dokumentacji przesłanej ubezpieczycielowi przez poszkodowanego, profesjonalny rzeczoznawca może ocenić, czy odszkodowanie zostało zaniżone oraz czy wyceniono je prawidłowo. Wykorzystując załączoną fotodokumentację szkód, rzeczoznawca będzie w stanie wykonać niezaniżony kosztorys naprawy uwzględniający obowiązujące stawki warsztatów samochodowych, jak również ceny oryginalnych części koniecznych do dokonania naprawy (o tym w jaki sposób przygotować zdjęcia dla rzeczoznawcy piszemy tutaj). Kosztorys wykonany przez niezależnego eksperta jest podstawą do uzyskania należnego odszkodowania.

Czy ubezpieczyciel zaniżył Twoje odszkodowanie? 

Jeżeli przeczuwasz, że ubezpieczyciel na podstawie przesłanej przez Ciebie dokumentacji zaniżył wysokość należnego odszkodowania – zgłoś się do nas! Nasi rzeczoznawcy bezpłatnie zweryfikują, czy istnieją przesłanki ku temu, żeby przygotować odrębny kosztorys. Całość usług wykonywana przez naszą firmą odbywa się całkowicie zdalnie, na podstawie przesłanej dokumentacji oraz zdjęć. Pozwala to zaoszczędzić czas i skrócić proces likwidacji szkody. Dzięki temu też, możemy świadczyć usługi dla klientów z całej Polski.

W szczególności ustalenie wysokości odszkodowania jest istotne w przypadku stwierdzenia przez ubezpieczyciela szkody całkowitej. Po otrzymaniu zgłoszenia nasi eksperci zweryfikują, czy decyzja, którą otrzymałeś jest właściwa. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wyliczenia szkody całkowitej również wykonamy odpowiednie wyliczenia.

Jeżeli potrzebujesz skorzystać z usług rzeczoznawcy online – zapraszamy do przesłania zgłoszenia za pośrednictwem formularza kontaktowego. Z nami zrobisz to wygodnie i szybko! Poprzez stronę internetową przekażesz nam wszelkie niezbędne dokumenty a nasi rzeczoznawcy przygotują dla Ciebie wycenę. W razie potrzeby otrzymasz ją także w języku niemieckim lub angielskim.

Zapraszamy serdecznie do współpracy!

[1] https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/radzimy-jak-w-pzu-zglosic-szkode-przez-internet/5sdzf34

[2] https://pieniadze.rp.pl/ubezpieczenia/inne-polisy/18431-wystarczy-smartfon-do-likwidacji-szkody