Wypadek z udziałem zwierzyny leśnej a odszkodowanie

Wypadki z udziałem zwierzyny leśnej mogą przytrafić się każdemu kierowcy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że istnieje większe ryzyko wypadku w sytuacji, gdy podróżuje się drogami leśnymi i w okolicach łąk. Jak należy postąpić, gdy dojdzie do zderzenia? Czy można ubiegać się o odszkodowanie? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na wyżej zadanie pytania. Życzymy udanej lektury.

Jak należy postąpić w przypadku, gdy dojdzie do wypadku z udziałem zwierzyny leśnej?

Zderzenie ze zwierzyną leśną może się zdarzyć niemal na każdej drodze. Ważne jest jednak, aby w przypadku poruszania się w obrębie lasów i łąk zachować szczególną ostrożność. Niestety mimo wzmożonej ostrożności może dojść do wypadku. W sytuacji, gdy dzikie zwierze wtargnie na drogę, należy spokojnie wyhamować bez nagłej zmiany pasa ruchu.

W momencie, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia, włączyć światła awaryjne i postawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie należy wezwać odpowiednie służby, które podejmą dalsze procedury. Ważne jest też sporządzenie dokumentacji i dokładnie opisanie przebiegu wypadku. Kolejny krok to zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak przyznawane jest odszkodowanie za szkody poniesione w wypadku z udziałem zwierzyny leśnej?

Wypadek z udziałem zwierzyny leśnej najczęściej wiąże się z licznymi szkodami. W takiej sytuacji warto zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, które zajmie się wyliczaniem wysokości odszkodowania. W tym celu konieczne jest przekazanie odpowiedniej dokumentacji i specjalnego wniosku o wypłatę odszkodowania. Kolejnym ważnym dokumentem, który również należy dostarczyć do ubezpieczyciela jest notatka sporządzona przez służby policyjne i dokumentacja fotograficzna. Na podstawie dostarczonych dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło ocenić rodzaj i wielkość szkody, a następnie wskazać wartość rekompensaty. W sytuacji, gdy rekompensata nie jest zadowalająca, warto zgłosić się do rzeczoznawcy.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, gdy dojdzie do wypadku z udziałem zwierzyny?

Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce wypłacić należytego odszkodowania lub jest ono zbyt niskie. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Rzeczoznawca to specjalista w zakresie szacowania strat i oceny szkód powstałych w wyniku wypadku z udziałem zwierzyny. Może on pomóc w ustaleniu odpowiedzialności i dokonać dokładnej oceny stanu technicznego pojazdu po zaistniałym wypadku. Co więcej, rzeczoznawca może też pomóc w ustaleniu wartości odszkodowania i doradzić najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.