Jak krok po kroku wygląda proces likwidacji szkody?

Likwidacja szkody to proces, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wypłacić odszkodowanie osobie poszkodowanej. Prawidłowo wyliczona rekompensata daje możliwość doprowadzenia uszkodzonego pojazdu do wcześniejszego stanu i pokrywa koszty dodatkowe. Na czym dokładnie poleca likwidacja szkody? Kiedy należy ją wykonać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie odpowiadamy na powyższe pytania.

Kiedy konieczna jest likwidacja szkody komunikacyjnej i czy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

Niekiedy zdarza się, że kierowca jest uczestnikiem kolizji drogowej lub innego nieszczęśliwego wypadku, w którym ponosi szkody. Często w wyniku zaistniałego zdarzenia konieczne jest holowanie uszkodzonego pojazdu, a nawet otrzymanie samochodu zastępczego. Czynności te mogą się wiązać z wysokimi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego też w przypadku, gdy dana osoba jest uczestnikiem wypadku i poniosła szkody, konieczna może okazać się likwidacja szkody.

Jest to proces, w którym poszkodowany zgłasza szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego i otrzymuje stosowane odszkodowanie. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnego rzeczoznawcy, który zweryfikuje dokumenty od ubezpieczyciela i pomoże też w uzyskaniu wyższego odszkodowania.

Co obejmuje proces likwidacji szkody komunikacyjnej?

Proces likwidacji szkody komunikacyjnej składa się z kilku ważnych etapów. Na samym początku konieczne jest zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek i dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Na tym etapie wsparcia udzielić może rzeczoznawca, który pomoże wypełnić wszystkie formalności. Kolejny krok to dokonanie wstępnej oceny szkody. Wówczas rzeczoznawca przeprowadza oględziny i zbiera odpowiednie informacje. Następnie ocenia zakres wyrządzonej szkody i opracowuje opinię.

Ważnym krokiem w procesie likwidacji szkody jest też ustalenie odpowiedzialności. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe określa, czy osoba zgłaszająca szkodę jest odpowiedzialna za wyrządzoną szkodę, czy jest osobą poszkodowaną. Następnie ubezpieczyciel podejmuje decyzję o dotyczącą sposobu likwidacji szkody i następuje wypłata odszkodowania.

Czy możliwa jest likwidacja szkody online?

Obecnie wiele osób nie ma czasu lub możliwości na załatwianie formalności związanych z likwidacją szkody stacjonarnie. W takim przypadku można to wykonać przez internet. W tym celu należy skontaktować się z rzeczoznawcą i przesłać wszystkie dokumenty otrzymane przez ubezpieczyciela na wskazanego maila. Rzeczoznawca zweryfikuje dokumenty i odpowie na pytanie, czy odszkodowanie zostało wyliczone prawidłowo. Co ciekawe, rzeczoznawca może też wyszukać pojazd zastępczy, umówić holowanie auta i znaleźć warsztat naprawczy.