Naprawa bezgotówkowa jako jedna z form likwidacji szkody komunikacyjnej

Pozyskiwanie odszkodowania pieniężnego z OC sprawcy wypadku jest w Polsce powszechnością. Niemniej, nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje alternatywna opcja, polegająca na naprawie zniszczonego samochodu na koszt ubezpieczyciela. Jak takie odszkodowanie wygląda w praktyce i czy warto z niego korzystać? Poniżej dokładnie omówiliśmy ten temat!

Czym dokładnie jest bezgotówkowa likwidacja szkód samochodu?

Proces bezgotówkowej likwidacji szkód po wypadku można opisać bardzo krótko: podpisujesz zgodę na takowe odszkodowanie, ubezpieczyciel zawozi zniszczony samochód do warsztatu i opłaca naprawy, a później potwierdzasz zakończenie napraw i odbierasz auto. Ubezpieczyciel zwykle daje poszkodowanemu możliwość wyboru dowolnego warsztatu oraz sam podaje długą listę sugerowanych punktów napraw, więc nie trzeba martwić się o cennik danego mechanika. Prawo mówi, że samochód po takiej naprawie musi być w dokładnie takim samym stanie, co przed powstaniem szkody, a w innym przypadku można zgłosić reklamację. Jest to świetna alternatywa dla klasycznego odszkodowania, której największą zaletą jest uczciwa wycena kosztów usunięcia wyrządzonej szkody.

Jak naprawy bezgotówkowe wyglądają w praktyce?

Najczęściej naprawy z OC sprawcy wypadku przebiegają bezstresowo, zwłaszcza kiedy chodzi o stosunkowo nowy samochód. W takim wypadku mechanicy stosują oryginalne części dla danego modelu, a ubezpieczyciel pokrywa koszty wszystkich napraw. Oczywiście wszystko jest zależne zarówno od wybranego mechanika, jak i ubezpieczyciela, którzy mogą chcieć zaoszczędzić na naprawach. Dlatego też, wybierając tę formę odszkodowania, należy pamiętać, aby:

  • sporządzić jak najdokładniejszy kosztorys likwidacji szkód i omówić go z ubezpieczycielem,
  • przy odbiorze samochodu dokładnie skontrolować naprawy w obecności mechanika,
  • poprosić właściciela warsztatu o faktury wszystkich przeprowadzonych prac i zakupionych części.

Jeśli auto nie zostanie naprawione tak, jak należy, konieczne może być doradztwo dobrego rzeczoznawcy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których poszkodowanemu próbuje się wmówić, że szkoda została zlikwidowana i za dodatkowe prace musi on zapłacić z własnej kieszeni. Dochodzenie odszkodowania bezgotówkowego za pośrednictwem rzeczoznawcy pozwoli uniknąć takich sytuacji.

Co, gdy ubezpieczyciel stwierdza, że auto nadaje się do kasacji?

Niestety, zlecenie naprawy starego auta z OC sprawcy wypadku jest nieco trudniejsze. Jest tak dlatego, że ubezpieczyciele bardzo często zawyżają kosztorysy napraw, zaniżając jednocześnie wartość samochodu. Następnie odnoszą się do prawa, które mówi, że jeśli likwidacja szkód przekracza 100% wartości pojazdu, konieczna jest wypłata odszkodowania pieniężnego. W takim wypadku również warto skorzystać z usług zewnętrznego rzeczoznawcy, który sporządzi rzetelne kosztorysy i dopilnuje, aby zniszczone auto zostało uczciwie naprawione. Oczywiście, alternatywą przy takim scenariuszu jest wzięcie gotówki od ubezpieczyciela, ale to już temat na inny artykuł.