Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy i jak długo można z niego korzystać?

Wypadki drogowe, po których samochód staje się niezdatny do użytku, mają miejsce praktycznie każdego dnia. Niemniej, oczekiwanie na naprawę powypadkowego auta jest dla wielu osób bardzo niewygodne, nawet jeśli koszty napraw zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Na szczęście prawo mówi, że powyższe ubezpieczenie powinno pokryć również koszt wynajmu pojazdu zastępczego, jeśli poszkodowany w wypadku kierowca tego potrzebuje. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy można ubiegać się o zastępczy samochód z OC sprawcy wypadku?

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, co do tego, kto mógłby ubiegać się o wypożyczenie auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Sprawa wygląda następująco – jeśli wypadek drogowy nie miał miejsca z Twojej winy, a w jego skutek musisz oddać auto do naprawy lub je zezłomować, zawsze będziesz miał prawo zażądać zastępczego samochodu od danej firmy ubezpieczającej. Pracownicy takowych firm czasami próbują przekonać poszkodowanego, że nie ma on takiego prawa, co jest oczywistym kłamstwem, wynikającym z niechęci ubezpieczyciela do uiszczania kosztów wynajmu zastępczego auta. Prawo mówi jednak jasno, że w postaci tymczasowego pojazdu zastępczego jest jak najbardziej uzasadnione. Dobrze też pamiętać, że za zrzeczenie się praw do zastępczego samochodu ubezpieczyciele zwykle oferują zadośćuczynienie pieniężne.

Ile czasu można korzystać z zastępczego auta na koszt ubezpieczyciela?

Tutaj wszystko zależy od tego, czy uszkodzony w wypadku samochód trafi do warsztatu samochodowego, czy też skończy na złomowisku. W pierwszym przypadku samochód zastępczy przysługuje na wyznaczony przez ubezpieczyciela okres, który następnie przedłuża się o czas naprawy pojazdu. Jednakże, czas ten obejmuje nie tylko faktyczne prace wykonywane w warsztacie, ale również oczekiwanie na ich rozpoczęcie. Znaczy to, że choćby konieczność sprowadzenia części z zagranicy sprawiła, że auto zostanie naprawione dopiero po trzech miesiącach, ubezpieczyciel sprawcy zniszczeń nie ma prawa zabrać poszkodowanemu zastępczego samochodu. Jeśli tak się stanie, dobry rzeczoznawca może łatwo pomóc poszkodowanemu w uzyskaniu zwrotu kosztów auta zastępczego najętego z jego kieszeni. Trzeba jednak pamiętać, że celowe opóźnianie okresu napraw na swoją korzyść jest zabronione. Co jednak, jeśli powypadkowego auta nie da się naprawić? Poszkodowany ma wtedy tylko 7 dni od otrzymania odszkodowania powypadkowego na zakup nowego pojazdu. Dla wielu jest to stanowczo za krótko, ale tutaj również pomocą może posłużyć dobry rzeczoznawca.

Jakiej klasy będzie zastępczy samochód z OC sprawcy?

Samochód zastępczy zawsze jest takiej samej klasy, jak ten zniszczony w wypadku. Oczywiście, można zdecydować się na lepszy pojazd, ale wtedy dodatkowe koszty trzeba opłacić z własnej kieszeni. Nie może jednak dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel daje poszkodowanemu dużo gorsze auto, nawet jeśli dana wypożyczalnia nie ma odpowiedniej jakości samochodu. W takiej sytuacji może on być najęty na koszt OC sprawcy wypadku w innej firmie z tej samej branży.