Ubezpieczenie AC dla aut współczesnych i kolekcjonerskich. Podobieństwa i różnice

Wartość zabytkowych samochodów zwykle jest ogromna, dlatego dobry pakiet ubezpieczeniowy dla takiego pojazdu jest szczególnie ważny. Niemniej, zakup autocasco dla kolekcjonerskich samochodów wygląda nieco inaczej od kupna klasycznego pakietu AC. O jakich dokładnie różnicach mowa? Tego dowiesz się w dalszej części dzisiejszego artykułu!

Czy dla aut kolekcjonerskich można w ogóle wykupić autocasco?

Właściwie to praktycznie żadna firma ubezpieczeniowa nie chce wprowadzać do swojej oferty ubezpieczeń autocasco dla zabytkowych samochodów – niezależnie od tego, jak wielu kierowców chciałoby skorzystać z takiego pakietu. Jest tak dlatego, że naprawa kolekcjonerskiego auta, nawet po drobnej stłuczce, byłaby bardzo kosztowna, co jest nie na rękę potencjalnym ubezpieczycielom. Niemniej, choć takie poszukiwania wymagają sporo wysiłku, to w Polsce można znaleźć firmy ubezpieczeniowe, które mają specjalne pakiety AC dla kolekcjonerskich pojazdów. Należy jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie wymaga odpowiedniej wyceny pojazdu zabytkowego, gdyż powszechnie stosowane bazy danych nie zawierają aktualnych cen najstarszych samochodów. Najlepsi rzeczoznawcy, tacy jak nasza firma Rzeczoznawca Online, przygotują wycenę na zbliżonych zasadach, co wyceny wykonywane przez słynną markę Classic-data, nie pobierając przy tym wysokich opłat za wykonanie usługi.

Jak ubezpieczyciele wyceniają szkody zabytkowych pojazdów?

Nie jest tajemnicą, że gdy zachodzi konieczność wypłaty odszkodowania za usterkę samochodu zabytkowego, bardzo trudno jest dostać od ubezpieczyciela należytą kwotę, ponieważ zwykle jest ona zaniżana przez ubezpieczyciela. Takiego scenariuszu oczywiście można uniknąć, jeśli dobry rzeczoznawca sporządzi kosztorys naprawy auta. Jednak samodzielne przekonanie ubezpieczyciela do zapłaty większej kwoty na naprawę zabytkowego pojazdu jest bardzo mało prawdopodobne. Dotyczy to w szczególności przypadków, kiedy na rynku nie ma już nowych części do danego modelu pojazdu, co ubezpieczyciele zwykle wykorzystują na swoją korzyść. Firma Rzeczoznawca Online wykonuje takie wyceny na porządku dziennym, a kwoty uzyskane od ubezpieczyciela za jej pośrednictwem często przerastają oczekiwania klientów.

Na co zwrócić uwagę kupując autocasco dla kolekcjonerskiego auta?

Trzeba też wspomnieć, że w umowach ubezpieczeń AC dla samochodów zabytkowych zwykle znajduje się sporo „haczyków”, które mogą całkowicie uniemożliwić wypłatę odszkodowania w wielu przypadkach. Mowa tu, chociażby o niewypłacaniu odszkodowania w takich sytuacjach, jak:

  • wycena zniszczeń pojazdu na mniej niż, często wysoka, minimalna kwota zamieszczona w umowie;
  • przejechanie przez kierowcę określonej liczby kilometrów w danym roku;
  • powstanie usterki poza jezdnią, na przykład na terenie prywatnym.

Dlatego przed wykupieniem ubezpieczenia dla kolekcjonerskiego samochodu, trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z obejmującą je umową.