Wypadki i kolizje drogowe to nieodłączny element funkcjonowania ruchu lądowego. Można śmiało stwierdzić, że nie ma dnia, aby nie dochodziło do tego typu zdarzeń. Zdecydowana większość z nas nie zakłada jednak, że kiedykolwiek stanie się ich uczestnikiem. W myśl powiedzenia, które głosi, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, warto zapoznać się z tematyką odszkodowań przynajmniej w podstawowym zakresie. Co musisz wiedzieć na ten temat?
Kto może skutecznie ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne?
Najprościej mówiąc, o odszkodowanie komunikacyjne może ubiegać się każdy, kto został poszkodowany w wyniku zdarzenia komunikacyjnego. Wyjątek stanowi oczywiście jego sprawca, któremu nie przysługuje to roszczenie względem ubezpieczyciela. Uprawniony jest więc nie tylko kierujący pojazdem, który doznał szkody, ale także wszyscy pasażerowie obu stron wypadku lub kolizji. Należy zaznaczyć, że poszkodowanym może być również rowerzysta lub pieszy, a nie tylko osoby znajdujące się w pojeździe. Warto mieć na uwadze, że w tym przypadku istotny jest nie tylko sam zakres uprawnionych podmiotów. Nie mniejsze znaczenie ma drugi czynnik, a mianowicie powstanie szkody. Bez zaistnienia tego elementu nie jest możliwe dochodzenie odszkodowania komunikacyjnego w ogóle. Pamiętaj jednak, że wyróżniamy dwie postacie szkody, a mianowicie:- szkodę na osobie – np. uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy;
- szkoda na mieniu – wszelkie uszkodzenie rzeczy, najczęściej pojazdu, ale także przykładowo zniszczenie przewożonych towarów, stłuczenie ekranu telefonu itd.