W jakim celu wykonuje się wycenę wartości pojazdu?

Zdaje się, że współcześnie posiadanie pojazdu nie jest zarezerwowane wyłącznie dla grup uprzywilejowanych, jak miało to miejsce przed laty. Obecnie samochód ma niemal każdy, bowiem są one dostępne w najróżniejszych przedziałach cenowych. Często jednak dochodzi do sytuacji, w której konieczne jest określenie wartości rynkowej pojazdu.

Czym jest wartość rynkowa pojazdu?

Na samym wstępie warto wyjaśnić tytułowe pojęcie. Wartość rynkowa pojazdu to, najprościej mówiąc, kwota, którą trzeba zapłacić, aby nabyć dany samochód. Jest to jednak dość ogólne stwierdzenie, bowiem na finalną cenę składa się wiele czynników. Znaczenie ma nie tylko model i marka samochodu, ale także między innymi:

  • rok produkcji,
  • wyposażenie,
  • przebieg,
  • stan techniczny,
  • rodzaj i pojemność silnika,
  • rodzaj nadwozia,
  • historia pojazdu i jego stan prawny.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że na wartość rynkową pojazdu składa się wiele zmiennych. Istotne jest to, że największe znaczenie mają indywidualne cechy danego, konkretnego samochodu. Na tej podstawie dokonuje się bowiem wyceny. Proces ten przeprowadza wykwalifikowany rzeczoznawca, który posiada stosowną wiedzę oraz doświadczenie.

Kiedy warto wykonać wycenę wartości pojazdu?

Skoro definicja pojęcia wartości rynkowej pojazdu oraz jej cechy szczególne są już znane, należy omówić sytuacje, w których wykonywana jest wycena. Podpowiadamy, że nasi rzeczoznawcy z chęcią pomogą Ci w profesjonalnym określeniu wartości pojazdu. Dla Twojego komfortu świadczymy usługę także online, dzięki czemu cały proces przebiega szybko i komfortowo.

Polacy coraz chętniej sprowadzają powypadkowe pojazdy spoza granic kraju. W niektórych przypadkach konieczne okaże się wówczas opłacenie podatku akcyzowego, którego wysokość uzależniona jest od pojemności silnika oraz wartości samochodu. Jako że ustalenie drugiego czynnika jest nieco utrudnione w przypadku aut uszkodzonych, warto skorzystać wówczas z pomocy rzeczoznawcy. Poprawna wycena samochodu do akcyzy przełoży się bowiem na niższą opłatę.

Nie ulega wątpliwości, że wycenę wartości rynkowej pojazdu warto wykonać w przypadku zaniżonej kwoty odszkodowania. Nie jest tajemnicą, że ubezpieczyciele bardzo często proponują zawrotnie niskie stawki w ramach polisy OC. Pamiętaj, że masz prawo nie zgodzić się na zaoferowaną stawkę. Wówczas dzięki pomocy rzeczoznawcy będziesz mógł uzyskać uczciwą kwotę odszkodowania.

Wycena bardzo często wykonywana jest także przez posiadaczy pojazdów kolekcjonerskich. Wartość tego rodzaju samochodów trudno ocenić samodzielnie, bowiem w tym przypadku zwiększa się zakres zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Unikatowe walory znacząco zwiększają kwotę rynkową pojazdu, co należy dokładnie przeanalizować.

Wycena wartości pojazdu modyfikowanego bądź po doposażeniu pojazdu w niefabryczne wyposażenie to również coraz częściej spotykana usługa. Taka wycena potrzebna być może zarówno na potrzeby odszkodowania, do ubezpieczenia autocasco, jak i dla pojazdu kolekcjonerskiego. Często zdarza się, że doposażenie pojazdu, jak i tuning samochodu często kilkukrotnie podnosi jego wartość. Niestety katalogi wartości samochodowych nie uwzględniają tego typu wyposażenia pojazdu, pomijając je w końcowym wyliczeniu wartości.

W niektórych przypadkach konieczne jest dokonanie wyceny wartości pojazdu do celów księgowych. Mowa tu między innymi o procesie likwidacji. Należy zaznaczyć, że warto przeprowadzić taki proces przed zakupem pojazdu z drugiej ręki. Wówczas będziesz miał pewność, że sprzedający oferuje uczciwą stawkę.