Komu i kiedy należy się ubytek wartości pojazdu po wypadku?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby stać się uczestnikiem kolizji lub wypadku. Niestety zdarza się, że często nie mamy wpływu na zachowania innych kierowców, co w niektórych przypadkach może okazać się brzemienne w skutkach. Mimo że wyjeżdżając na drogę, żaden kierowca nie zakłada wystąpienia tego rodzaju okoliczności, warto posiadać podstawową wiedzę z zakresu szkód komunikacyjnych.

Czym jest ubytek wartości pojazdu?

Na samym wstępie warto wyjaśnić tytułowe pojęcie. Ubytek wartości pojazdu to potoczna nazwa na utratę wartości handlowej samochodu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że każde zdarzenie drogowe oddziałuje na stan auta. Kolizja lub wypadek wiąże się z powstaniem szkód, które skutkują obniżeniem wartości rynkowej pojazdu.

W praktyce oznacza to, że pojazd staje się mniej warty niż sprzed dnia wypadku lub kolizji. Właściciel może mieć również trudności z jego potencjalną sprzedażą. Nie jest bowiem tajemnicą, że kupujący z reguły unikają samochodów powypadkowych. W tego rodzaju egzemplarzach wady mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie użytkowania.

Komu przysługuje odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych może przybierać różnorodną postać. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, iż mogą ubiegać się także o rekompensatę finansową za utratę wartości handlowej pojazdu. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że odszkodowanie może otrzymać jedynie poszkodowany. Oznacza to, że sprawca kolizji lub wypadku nie może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez ubezpieczyciela.

Jeżeli chcesz uzyskać rekompensatę za utratę wartości handlowej pojazdu, zapraszamy Cię do bezpośredniego kontaktu. Od wielu lat zajmujemy się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych, ciesząc się zaufaniem oraz zadowoleniem wielu klientów. Świadczymy kompleksową pomoc i zawsze dążymy do uzyskania jak najwyższej kwoty. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi usługami.

W jaki sposób uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Aby uzyskać tego rodzaju rekompensatę, należy złożyć dodatkowy wniosek u ubezpieczyciela sprawcy. Wcześniej trzeba jednak obligatoryjnie podjąć kilka kroków oraz spełnić dodatkowe warunki. W przeciwnym razie towarzystwo ubezpieczeniowe z pewnością wyda decyzję odmowną. Istotne jest to, że uszkodzony samochód osobowy nie może być użytkowany dłużej niż 6 lat, zaś od samego powstania szkody nie może minąć więcej niż 3 lata. Co więcej, uprzednio musi być on poddany naprawie.

W celu poprawnego określenia rodzaju oraz zakresu szkody, konieczne okaże się także uzyskanie wyceny od rzeczoznawcy. Wiele osób rezygnuje z tego kroku, co w konsekwencji może przełożyć się na uzyskanie znacznie niższej kwoty odszkodowania. Jeżeli chcesz otrzymać kompleksową i profesjonalną wycenę, zapraszamy Cię do kontaktu. Pamiętaj, że w trosce o Twój komfort oferujemy usługę także w formie online.