Ubezpieczenie OC i AC dla pojazdu zabytkowego – co warto wiedzieć?

Posiadanie samochodu zabytkowego to marzenie wielu osób. Taki pojazd ma ogromną wartość kolekcjonerską, a jednocześnie może stanowić świetną metodę na późniejszą inwestycję. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że taki status auta wiąże się z kilkoma konsekwencjami. Mowa tu przede wszystkim o preferencyjnych warunkach zawierania umowy ubezpieczeniowej. Czy wiesz, na czym polega to uprzywilejowanie?

Czy można nie ubezpieczać pojazdu zabytkowego?

Wśród miłośników motoryzacji utarło się przekonanie, że samochodów zabytkowych w ogóle nie trzeba ubezpieczać. Niestety nie jest to prawdą, bowiem zgodnie z prawem posiadanie OC jest obowiązkowe. W tym przypadku nie ma więc znaczenia, czy pojazd posiada status zabytkowego, czy też nie. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że wspomniane przekonanie nie pojawiło się bez powodu. Można bowiem śmiało powiedzieć, że jest w nim ziarno prawdy.

Właściciele samochodów zabytkowych mogą skorzystać z pewnego rodzaju uprzywilejowania. Najprościej mówiąc, nie mają oni obowiązku ciągłego posiadania OC. W praktyce oznacza to, że mają prawo do zawierania umowy ubezpieczenia krótkoterminowego. Co istotne, taka polisa automatycznie kończy się po wskazanym okresie i nie podlega automatycznego przedłużeniu.

Powyższa możliwość okaże się niezwykle dużym udogodnieniem, jeżeli właściciel pojazdu zabytkowego nie porusza się nim na co dzień, a np. okazyjnie, w sezonie letnim czy w razie zlotów motoryzacyjnych. Wówczas nie ma konieczności, aby zawierać długoterminową umowę ubezpieczenia OC. Wystarczy wybrać miesięczną polisę, co w perspektywie czasu okaże się niemałą oszczędnością.

W tym miejscu warto podkreślić, że właściciel pojazdu zabytkowego musi posiadać ważną polisę OC w momencie poruszania się po drodze publicznej. Od tej zasady nie ma żadnych odstępstw. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko różnorodnych sankcji prawnych, w tym przykładowo bardzo wysokich kar pieniężnych.

Czy warto zdecydować się na AC samochodu zabytkowego?

Jeżeli już przeszedłeś przez proces rejestracji samochodu jak zabytkowy i wykupiłeś obowiązkowe OC, możesz zdecydować się na ubezpieczenie Autocasco. Podpowiadamy, że zdecydowanie warto wykupić AC. Kluczem do sukcesu okaże się jednak skorzystanie z atrakcyjnej oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy Cię do kontaktu. Pomożemy Ci ze wszelkimi formalnościami związanymi z pojazdem zabytkowym – od jego rejestracji, aż po ubezpieczenie.

Podpowiadamy, że warto zdecydować się również na tzw. opinię dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Taki dokument może skutkować obniżeniem  kwoty ubezpieczenia OC. Opinia musi być jednak wykonana umiejętnie, z uwzględnieniem wszelkich walorów historycznych danego pojazdu. Nasi rzeczoznawcy, posiłkując się wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą, skrupulatnie przeanalizują wartość Twojego pojazdu i stworzą kompleksową opinię dla towarzystwa ubezpieczeniowego.