Jak rozpoznać zaniżone odszkodowanie OC?

Zaniżanie wysokości odszkodowań OC przez ubezpieczycieli jest niemal normą. Mało kiedy zdarza się, że proponują oni satysfakcjonujące kwoty, które rzeczywiście są w stanie pokryć zaistniałe szkody. Niestety nie każdy orientuje się, jakie są standardowe stawki danych rodzajów napraw. Z tego względu czasami trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że oferowane odszkodowanie jest zbyt niskie. Czy wiesz, jak rozpoznać zaniżoną stawkę?

Jak ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowania OC?

Na samym wstępie warto wyraźnie podkreślić, że kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela nie jest ostateczna. Masz prawo nie przystać na zaproponowane warunki i napisać stosowne odwołanie. Zanim jednak przystąpisz do tego rodzaju czynności, upewnij się, czy i w jaki sposób została zaniżona wysokość odszkodowania OC. Posiłkując się wieloletnim doświadczeniem, pragniemy jednak zaznaczyć, że nawet 90% proponowanych kwot znacząco odbiega od tego, co w rzeczywistości powinien otrzymać poszkodowany.

Ubezpieczyciel proponuje kwotę odszkodowania na podstawie kosztorysu naprawy. Należy mieć na uwadze, że dokument ten sporządzany jest najczęściej przez wewnętrznych pracowników danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas często dochodzi do nieodpowiednich praktyk, takich jak np.:

  • nieuwzględnienie realnych stawek roboczogodzin mechaników,
  • uwzględnianie fikcyjnych rabatów,
  • wyliczanie kwoty na podstawie cen części zamiennych zamiast oryginalnych,
  • obniżanie wysokości odszkodowania ze względu na wiek auta.

Biorąc pod uwagę powyższe, gdy tylko otrzymasz od ubezpieczyciela gotowy kosztorys, dokładnie przeanalizuj każdy punkt. W pierwszej kolejności sprawdź, jakie są ceny części serwisowych, które mają ulec wymianie, a także jak prezentują się średnie stawki mechaników w Twojej okolicy. Upewnij się także, czy w kosztorysie nie zastosowano sztucznych rabatów.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniży wartość odszkodowania OC?

Zaniżony kosztorys naprawy to częsta praktyka ubezpieczycieli, której w rzeczywistości nie sposób uniknąć. Pamiętaj jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą próbowały jak najszybciej sfinalizować cały proces. Będą zachęcać Cię na przykład ekspresową wypłatą środków. Jeżeli jednak zauważysz którąkolwiek ze wspomnianych wcześniej metod zaniżania odszkodowania, nie zgadzaj się na zaproponowane warunki. Najlepiej, abyś dokonał to w formie pisemnego odwołania.

Do odwołania najlepiej jest dołączyć kosztorys naprawy wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę. Będzie to podstawa do zwiększenia wartości odszkodowania. Jeżeli chcesz szybko uzyskać taki dokument, zapraszamy Cię do kontaktu. Wykonujemy kosztorysy online, co znacznie skraca cały proces. Wystarczy, że wyślesz nam odpowiednie zdjęcia według otrzymanych wskazówek, a my zajmiemy się całą resztą.

Może zdarzyć się tak, że nawet powyższe kroki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Wówczas Konieczne okaże się skierowanie sprawy do Rzecznika Finansowego lub nawet na drogę sądową. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie niezależnie od etapu, na którym jesteś.