Jakie kryteria bierze się pod uwagę przy wycenie pojazdów zabytkowych?

Pojazdy zabytkowe, ze względu na swoje cechy szczególne, posiadają dużą wartość kolekcjonerską. Przekłada się to oczywiście również na ich wartość w znaczeniu rynkowym. Wiele posiadaczy takich samochodów nie zdaje sobie jednak sprawy, jak wiele czynników wpływa na ich finalną cenę. Czy wiesz, co należy wziąć pod uwagę, wyceniając taki pojazd?

Jak wycenia się pojazdy zabytkowe?

Rzeczoznawcy, który zajmują się wyceną współczesnych pojazdów, najczęściej wykorzystują w tym celu powszechnie dostępne źródła. Mowa tu między innymi o programach EUROTAX oraz Info-Expert, które znacznie wspomagają i usprawniają cały proces. W przypadku pojazdów zabytkowych nie jest to jednak tak łatwe, ponieważ pod uwagę należy wziąć wiele dodatkowych czynników.

Wyceniając pojazd zabytkowy, rzeczoznawca musi wykazać się dużą wiedzą oraz doświadczeniem. Uboga liczba materiałów źródłowych sprawia, że jest to nieco utrudnione zadanie. W tym przypadku konieczna jest znajomość historii motoryzacji, a także ogólnie przyjętych zasad branżowych. Nie mniejsze znaczenie ma badanie rynku. Czasami warto także posiłkować się materiałami zagranicznymi, np. katalogiem ClassicData.

Jakie cechy pojazdu zabytkowego są najistotniejsze podczas dokonywania wyceny?

Jak już zostało wspomniane, na rzeczoznawcy spoczywa obowiązek dokonania wyceny na podstawie zdobytego doświadczenia oraz posiadanej wiedzy. Nie oznacza to jednak, że nie ma ogólnych reguł, które niejako wyznaczają kierunek działań. W ramach dokonywania wyceny pojazdu zabytkowego należy wziąć pod uwagę takie kryteria, jak:

  • marka i model pojazdu,
  • czy w ogóle dokonano rejestracji samochodu jako zabytkowy, co okaże się dodatkowym atutem,
  • rok produkcji, a także ogólna liczba wyprodukowanych egzemplarzy,
  • historia danego modelu, jego znaczenie dla danego okresu historycznego oraz inne fakty wskazujące na jego doniosłe znaczenie w branży motoryzacyjnej,
  • stan techniczny, czyli sprawność pojazdu, procent części oryginalnych, zakres potencjalnych usterek i tym podobne,
  • stan wizualny, czyli specyfika powłoki lakierniczej, tapicerki i innych wewnętrznych elementów pojazdu.

Co więcej, w ramach wyceny pojazdu zabytkowego należy wziąć pod uwagę także takie same kryteria, jak w przypadku samochodów współczesnych. Mowa tu m.in. o rodzaju, numerze i kolorze nadwozia, rodzaju skrzyni biegów i napędu, wartości wskazywanej przez licznik przebiegu czy pojemności i mocy silnika. Należy jednak podkreślić, że mają one raczej drugorzędne znaczenie. Najistotniejsze są zaś wszelkie cechy o znaczeniu kolekcjonerskim i historycznym.

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem wyceny pojazdu zabytkowego, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy dużą wiedzę oraz doświadczenie, dlatego wszelkie usługi wykonujemy z najwyższą starannością. Pomożemy Ci również z rejestracją tego rodzaju samochodu lub motocyklu, a także z uzyskaniem zwolnienia z podatku akcyzowego oraz VAT. Niektóre usługi świadczymy w formie online, co gwarantuje Ci dużą wygodę, a także sprawną realizację.