Kiedy wykonać kosztorys naprawy pojazdu u rzeczoznawcy?

Zgodnie z danymi udostępnionymi w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji, w samym 2021 roku doszło do 323476 różnych zdarzeń z udziałem pojazdów. Mimo tych liczb nikt nie zakłada, że może stać się uczestnikiem kolizji lub wypadku. Warto jednak wiedzieć, kiedy należy wykonać kosztorys naprawy pojazdu.

Jak odbywa się likwidacja szkody po kolizji lub wypadku?

Każda kolizja lub wypadek niosą za sobą ryzyko uszkodzenia pojazdu. Wówczas konieczne jest zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela. Likwidacja szkody może odbyć się w oparciu o jedną z 3 metod:

  • kosztorysowa – ubezpieczyciel powołuje rzeczoznawcę, aby ten wycenił wartość zaistniałej szkody, zaś samo odszkodowanie wypłacane jest w formie pieniężnej; wówczas właściciel pojazdu samodzielnie organizuje naprawę;
  • warsztatowa – pojazd naprawiany jest w warsztacie samochodowym, którego usługę opłaca następnie ubezpieczyciel;
  • ASO – naprawa odbywa się w Autoryzowanej Stacji Obsługi, zaś jej koszt opłaca ubezpieczyciel.

Zdecydowanie najczęściej wykonuje się kosztorys naprawy samochodu. Zważywszy na fakt, że szacunków dokonuje rzeczoznawca powołany przez ubezpieczyciela, wartość odszkodowania bardzo często jest znacznie zaniżona. Pamiętaj, że jeżeli nie zgadzasz się ze wskazaną kwotą, możesz powołać własnego rzeczoznawcę.

W jakim przypadku należy wykonać kosztorys naprawy pojazdu u rzeczoznawcy?

Co do zasady, kosztorys naprawy pojazdu warto wykonać po każdej kolizji lub wypadku. Rozważ skorzystanie z tego rodzaju usługi szczególnie wtedy, gdy kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela wydaje Ci się zaskakująco niska. Pamiętaj, że nie musisz zgadzać się na jego propozycję. Masz prawo złożyć odwołanie, a także powołać rzeczoznawcę na własną rękę.

Warto zaznaczyć, że współcześnie korzystanie z usług rzeczoznawcy jest znacznie ułatwione. Cała procedura może odbyć się w pełni online, po dostarczeniu specjaliście stosownych zdjęć oraz dokumentacji. Jeżeli potrzebujesz kosztorysu naprawy auta, zapraszamy do kontaktu.