Co robić, gdy dojdzie do kolizji?

Kolizja, czyli tzw. stłuczka, może przydarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby przypadkowo uderzyć w pojazd innego uczestnika ruchu. Dzieje się to w szczególności podczas niekorzystnych warunków pogodowych lub nagłych, niespodziewanych sytuacji na drogach. Co należy wówczas zrobić, a czego zdecydowanie unikać?

Jak zachować się w przypadku kolizji?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że kolizja to nie to samo, co wypadek. Jest to o tyle istotne, gdyż w pierwszym przypadku nie ma konieczności wzywania policji na miejsce zdarzenia, zaś w drugim jest to niezbędne. O kolizji mówimy wtedy, gdy w wyniku zdarzenia drogowego nikt nie poniósł śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.

Jak już zostało wspomniane, w razie kolizji nie musisz wzywać policji. Równie dobrze możesz spisać oświadczenie sprawcy, którego wzór znajdziesz w Internecie. Podpowiadamy, że warto wozić w samochodzie wydrukowane dwa egzemplarze takiego dokumentu. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy mogą okazać się one potrzebne.

Gdy emocje już trochę opadną, należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy kolizji, aby poinformować go zdarzeniu. Niezbędne okaże się także sporządzenie kosztorysu naprawy auta przez rzeczoznawcę. Dokument ten będzie stanowił podstawę do wypłacenia odszkodowania.

O czym należy pamiętać, uczestnicząc w kolizji?

Gdy dojdzie do kolizji, w pierwszej kolejności upewnij się, czy nikt nie jest poszkodowany. Przy drobnych zderzeniach jest to w zasadzie mało prawdopodobne, jednak warto trzymać rękę na pulsie. Jeżeli żaden z uczestników kolizji nie ucierpiał, należy jak najszybciej usunąć pojazdy z drogi. Można w tym celu zjechać na pobliski parking, zatokę czy chodnik. W ten sposób nie dojdzie do tamowania ruchu oraz zbędnego koncentrowania uwagi przechodniów na zaistniałym zdarzeniu.

Powracając do kwestii osób rannych, pamiętaj, że jeżeli ktokolwiek ucierpiał wskutek kolizji czy wypadku, należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie. Czasami bowiem sekundy mogą przeważyć o czyimś zdrowiu lub życiu.