Rejestracja pojazdu jako zabytkowy – czy warto?

Rynek motoryzacyjny w formie, jaką znamy, rozwija się już od drugiej połowy XIX wieku. Przez te lata powstało wiele konstrukcji, które budziły zachwyt w oczach społeczeństwa. Niektóre samochody stały się kultowe również przez swój charakterystyczny wygląd lub styl. Obecnie wiele osób pragnie posiadać takie „ślady przeszłości” i decydują się na ich zakup i rejestrację jako pojazd zabytkowy. Jednak ktoś może się zastanawiać, czy cała procedura ma sens? Jakie są korzyści z rejestracji pojazdu jako zabytkowy? Sprawdźmy to!

Rejestracja pojazdu jako zabytkowy kojarzy się z dużymi problemami dla właściciela. Jednak żółte tablice budzą zainteresowanie na drodze i pokazują, że ma się do czynienia z naprawdę wyjątkowym motocyklem lub samochodem. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, czym w ogóle jest pojazd zabytkowy oraz poznasz wszystkie kluczowe informacje związane z ich rejestracją.

Co to jest pojazd zabytkowy?

To, czym jest pojazd zabytkowy w Polsce, określa Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Przepisy jasno określają jakie warunki musi spełniać pojazd, aby mógł stać się ruchomym zabytkiem:

  • w przypadku „pospolitych” pojazdów musi minąć minimum 30 lat od daty wyprodukowania,
  • minęło minimum 15 lat od zakończenia jego produkcji,
  • auto/motocykl posiada minimum 75% oryginalnych części.

Co ciekawe, nawet jeżeli nie spełni się powyższych wymogów, to urząd rejestrujący może przychylić się do opinii rzeczoznawcy i pomimo braków formalnych zarejestrować pojazd jako zabytkowy. Może on poprzeć swoje zdanie argumentami, że samochód jest unikatowy ze względu na jego konstrukcję, liczbę dostępnych egzemplarzy lub wkład w historię krajową lub światową.

Co daje rejestracja pojazdu jako zabytkowy?

Przed rejestracją trzeba zadbać o spełnienie warunków, które są zawarte w Ustawie. Pojazd musi być zapisany do rejestru zabytków oraz pozytywnie przejść badanie, które dopuści go do poruszania się po drogach. Ten punkt jest zabezpieczeniem, że pojazd jest sprawny i będzie spełniał funkcję zabytku ruchomego. Na tym etapie wymagane jest wypełnienie wniosku do przeglądu pojazdu zabytkowego, który można pobrać na naszej stronie. Nasz zespół chętnie też pomoże w wypełnieniu takiego wniosku w Państwa imieniu!

Całkowity koszt rejestracji wyniesie kilkaset złotych, więc jest on nieco wyższy niż przy rejestracji normalną ścieżką. Po rejestracji otrzymujemy szereg wymiernych korzyści finansowych, które mogą skusić właścicieli. Po pierwsze, jest to brak konieczności przeprowadzania corocznego badania technicznego. Jest to konieczne jedynie po uczestnictwie w kolizji drogowej. Po drugie, decydując się na zakup zza granicy, nabywca zwolniony jest z opłat celnych, akcyzy, a także opłaty recyklingowej. Dodatkowo zapłaci jedynie 8% VAT, a nie 23% (jak przy zwykłym zakupie).

Pojazd zabytkowy a ubezpieczenie

Plusem rejestracji jako pojazd zabytkowy jest również możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy OC, która będzie obejmowała jedynie czas realnej jazdy po drogach publicznych (od 30 dni do 12 miesięcy). Co więcej, część ubezpieczycieli oferuje zniżki dla właścicieli, którzy uczestniczą aktywnie w związkach pasjonatów tego typu pojazdów.

Minusem na pewno jest mniejsza dostępność ofert na rynku. Część firm ubezpieczeniowych nie ma w ofercie polis dla zabytkowych pojazdów. Jeśli natomiast chodzi o polisę AC, warto skorzystać z naszej pomocy. Wycena samochodu zabytkowego odbiega od standardowych procedur. Pojazdy zabytkowe posiadają głównie wartość kolekcjonerską, a ponieważ takich aut nie ma w katalogach, to wykonywane przez ubezpieczycieli wliczenia np. na potrzeby odszkodowań są często rażąco zaniżane i odbiegają od rzeczywistości. Nasi rzeczoznawcy pomogą Państwu w uzyskaniu rzetelnej informacji na temat wartości zabytku na potrzeby zawarcia ubezpieczenia AC.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy do przygotowania dokumentów?

Mając na uwadze powyższe punkty, warto zastanowić się nad rejestracją pojazdu jako zabytku. Ilość i stopień złożoności dokumentów, które trzeba uzupełnić, jest spory, a co więcej, nawet poprawne przejście całej procedury nie daje gwarancji powodzenia. Dla prawdziwych pasjonatów to nie będzie problem, a z odrobiną determinacji i naszą pomocą można uzyskać żółte tablice. Warto skorzystać z miejsc, w których można pobrać wszystkie wymagane dokumenty. Takim dokumentem jest na przykład Wniosek do przeglądu pojazdu zabytkowego dla diagnosty.

Osoby, które również chciałyby stać się posiadaczami pojazdu zabytkowego, a nie chcą tracić czasu na wszystkie formalności, lub obawiają się, że przerosną one ich możliwości, powinny skonsultować się z profesjonalnym rzeczoznawcą. Przeprowadzi on cały proces w taki sposób, żeby zmaksymalizować szanse powodzenia tego przedsięwzięcia.

Jeżeli planujesz zarejestrować swój pojazd jako zabytkowy, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Zapewniamy pomoc w całej procedurze, a Ty jako właściciel, będziesz bez kłopotów cieszył się z upragnionych żółtych tablic rejestracyjnych. Po szczegóły zapraszamy do kontaktu!