Samochód marzeń dzięki folii PPS

Każdemu właścicielowi samochodu zależy na tym, aby jego pojazd prezentował się jak najlepiej. Kierowcy starają się zabezpieczyć auto przed uszkodzeniami stosując różne powłoki ochronne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii zabezpieczających czy hydrofobowych ochronnych powłok ceramicznych. Od niedawna w ofercie niektórych warsztatów lakierniczych pojawiło się nowe rozwiązanie – folia PPS, która według producentów w sposób szybki i skuteczny zabezpiecza karoserię, a jednocześnie umożliwia zmianę koloru lakieru samochodu. Czas przyjrzeć się jej bliżej.

PPS, czyli Paint Protection Spray to zaawansowana, polimerowa powłoka ochronna w płynie. Na powierzchni samochodu tworzy trwałą, bezpieczną i praktycznie niewidoczną warstwę chroniącą samochód przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku detailingu samochodów PPS bywa także określana jako folia natryskowa. Poza właściwościami ochronnymi, PPS daje również możliwość zmiany koloru samochodu. Dzięki temu nie tylko zabezpiecza karoserię samochodu, ale również pozwala na odświeżenie lub zmianę jej wyglądu. Brzmi ciekawie? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury.

folia pps auto detailing

Innowacyjne rozwiązanie?

PPS została wprowadzona na rynek w celu ochrony nadwozia pojazdu przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to specjalistyczny, dwuskładnikowy produkt, który ochroni każdą pokrytą nim powierzchnię. Folię można zastosować zarówno na całym pojeździe, jak i wybiórczo na maskę, zderzak, boczne lusterka, czy błotniki bez obawy o widoczność połączeń między poszczególnymi elementami. Produkt doskonale zachowuje się również na powierzchniach chromowanych lub wykonanych z tworzyw sztucznych jak klosze lamp.

Jest to możliwe dzięki specjalnej metodzie aplikacji. W przeciwieństwie do konwencjonalnych folii ochronnych (PPF) folia PPS, jak sama jej nazwa wskazuje, aplikowana jest w sposób natryskowy. Nałożona na elementy nadwozia w sposób profesjonalny gwarantuje właścicielowi samochodu czystą, niewidoczną warstwę ochronną, bez widocznych krawędzi odcięcia na zabezpieczanych elementach.

Nie tylko ochrona

Ochrona samochodu przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi to jedna z dwóch ogromnych zalet PPS. Produkt ten również szczególnie doceniany jest przez osoby, które chciałyby zmienić lub odświeżyć wygląd swojego samochodu. Lakier dostępny jest we wszystkich możliwych kolorach jaki wybierzemy do zmiany koloru nadwozia pojazdu. W bazie kolorów znajdują się kolory niestandardowe, perłowe, a także lakiery typu candy. Folia natryskowa dostępna jest ponadto w dwóch wariantach: o wysokim połysku i matowym wykończeniu. Oczywiście poprzez zastosowanie PPS możliwe jest odtworzenie oryginalnego wyglądu elementów OEM[1]. Tym samym można sprawić, że lakier samochodu będzie wyglądał tak samo, jak w dniu zakupu nowego auta.

Jeżeli zaaplikowany kolor nie spełni oczekiwań, możliwe jest przywrócenie oryginalnego wyglądu pojazdu. Wystarczy po prostu usunąć nałożoną warstwę.

Aplikacja folii natryskowej posiada jeszcze jedno, bardzo praktyczne zastosowanie, o którym warto wspomnieć. Folia PPS ułatwia czyszczenie samochodu, ponieważ powłoka powoduje lepsze odprowadzanie wody i zmniejsza przyczepność brudu drogowego do karoserii.

Folia w sprayu a lakier samochodowy

Wspomnieliśmy już o właściwościach ochronnych PPS oraz o tym, że dzięki niej można zmienić wygląd samochodu. Rodzi się jednak pytanie o to, czy zaaplikowana folia natryskowa nie uszkodzi oryginalnego lakieru samochodowego. Kwestia ta jest z pewnością szczególnie ważna dla posiadaczy nowego auta lub samochodu zabytkowego (po wykonaniu kompleksowej renowacji nadwozia), którzy chcieliby zabezpieczyć karoserię pojazdu przed różnego rodzaju uszkodzeniami.

folia pps auto detailing
Nakładanie folii PPS

Udzielając odpowiedzi na to pytanie należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się metodzie aplikacji. Istotny jest fakt, że folia nakładana jest w sposób natryskowy. Tym samym nie wymaga ingerencji w lakier tak, jak przygotowanie do standardowego lakierowania i już od samego początku minimalizuje ryzyko uszkodzenia oryginalnego lakieru samochodowego. Folia PPS posiada również bardzo dobre właściwości hydrofobowe. Natryskowa folia PPS może być szlifowana i polerowana przy jednoczesnym pozostawieniu oryginalnego lakieru w stanie nienaruszonym. Ponadto w każdym momencie możliwe jest przywrócenie oryginalnego lakieru samochodu lub dokonanie kolejnej zmiany. Folia PPS jest bardzo prosta w usunięciu, a co najważniejsze – nie pozostawia po sobie żadnych śladów na karoserii.

PPS czy PPF?

Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku, które zabezpiecza samochód przed uszkodzeniami mechanicznymi jest folia PPF, czyli folia w arkuszach. Dostępna jest zarówno w wersji transparentnej, jak i barwionej, umożliwiającej zmianę koloru samochodu. PPF pomimo licznych zalet, łatwości aplikacji i wysokich właściwości ochronnych posiada dość istotne wady:

  • widoczność połączeń – bardzo często właściciele samochodów ze względów ekonomicznych decydują się na aplikację folii tylko na wybrane elementy karoserii. Zwykle nakładana jest na części, które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Częściowo zaaplikowana folia może mieć widoczne łączenia. Ponadto po czasie w miejscach, w których znajdują się krawędzie odcięcia, może dochodzić do odklejania się folii, pod którą zbiera się brud, tworząc na lakierze nieestetyczne, ciemne smugi;
  • folia PPF nie jest w pełni odporna na działanie promieni słonecznych – pod wpływem promieniowania UV klej na przeźroczystej folii może przybrać niekorzystny żółtawy odcień. Tym samym folia może utracić swoje transparentne właściwości i powodować, że lakier samochodu nie będzie dobrze się prezentował;
  • folia PPF pozostawia resztki kleju – folia jest stosunkowo łatwa do usunięcia, więc gdy zaczyna niekorzystnie się prezentować można w dowolnej chwili ją zdjąć. Niestety podczas usuwania folii na pokrytych nią elementach może pozostać bardzo trudny do usunięcia klej, co ostatecznie wymaga czyszczenia całej karoserii i może doprowadzić do uszkodzenia lakieru pojazdu. Usunięcie folii PPS, w przeciwieństwie do PPF możliwe jest w dowolnym momencie bez naruszania oryginalnego lakieru.

Gdzie można dokonać aplikacji folii natryskowej?

Folia nakładana jest na samochód metodą natryskową w specjalnie przygotowanej kabinie lakierniczej. Pomieszczenie powinno być czyste, aby aplikacja przebiegała w optymalnych dla lakieru warunkach. Tylko w ten sposób przeprowadzona usługa umożliwia pełną kontrolę nad aplikowanym produktem a tym samym daje gwarancję wysokiej jakości.

W przypadku, gdy poza samą warstwą zabezpieczającą właściciel samochodu jest również zainteresowany zmianą koloru karoserii aplikacja składa się z trzech etapów:

  1. w pierwszej kolejności na karoserię samochodu nakładana jest specjalna powłoka polimerowa;
  2. jako kolejną warstwę na samochód aplikowany jest indywidualny kolor;
  3. całość zostaje pokryta ostatnią powłoką nawierzchniową, która utrwala i zabezpiecza kolor znajdujący się pod spodem.

Zaleca się, aby folię natryskową aplikować w profesjonalnych warsztatach. Tylko wtedy możliwe są do osiągnięcia wyjątkowe rezultaty produktu.

Paint Protection Spray jest stosunkowo nowym i na pewno bardzo innowacyjnym produktem na rynku. Z tego powodu trudno jest znaleźć rzetelne informacje o tym, w jaki sposób folia zachowuje się na przestrzeni lat. Nowym produktem w szczególności zainteresowani będą właściciele nowych samochodów oraz samochodów po przeprowadzanej renowacji nadwozia.

Obecnie metoda zabezpieczania samochodów folią natryskową nie należy w Polsce do popularnych, jednak z pewnością jest warta obserwacji. Inwestycja w permanentną ochronę lakieru to doskonały sposób na to, aby samochód cieszył swoim wyglądem i przykuwał uwagę innych osób. Nie jest to jednak mały wydatek i podejmując decyzję o takiej inwestycji chcemy mieć pewność, że ochrona samochodu będzie trwała i skuteczna przed długie lata. Być może właśnie takim rozwiązaniem okaże się folia PPS.

Zdjęcia opublikowane za zgodą Stealth Coat Polska (SC Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

[1] https://www.facebook.com/watch/?v=2240731822632332