Dowód rejestracyjny bez tajemnic

Dowód rejestracyjny to dokument, który potwierdza, kto jest właścicielem samochodu. Znajdują się w nim również dokładne parametry pojazdu. Pomimo tego, że od października 2018 roku posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego nie jest obowiązkowe, to nadal pozostaje on niezbędnym dokumentem przy załatwianiu wielu formalności. W poniższym artykule opisujemy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dowodu rejestracyjnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. W jakich sytuacjach posiadanie dowodu rejestracyjnego jest nadal obowiązkowe?
 2. Kiedy należy wymienić dowód rejestracyjny?
 3. Co należy zrobić, gdy skończy się miejsce na pieczątki?
 4. Co zrobić, gdy dowód rejestracyjny zostanie zgubiony?
 5. Jakie informacje są zawarte w dowodzie rejestracyjnym?
 6. Co oznacza tajemniczy kod QR w dowodzie?
 7. Czym jest tabliczka znamionowa i jakie informacje zwiera?

W jakich sytuacjach posiadanie dowodu rejestracyjnego jest nadal obowiązkowe?

Obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, został w Polsce zniesiony w 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że wcale nie musimy go mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem, który jest niezbędny przy załatwianiu różnych formalności, m.in. na stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub podczas wyjazdu zagranicznego. W trakcie kontroli możemy również spotkać się z pytaniem, o to, gdzie lub przez kogo przechowywany jest dowód rejestracyjny. Należy wtedy wskazać miejsce, w którym się znajduje.

Posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego jest obowiązkowe, jeśli pojazd został zarejestrowany poza granicami Polski.

Kiedy należy wymienić dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny wymienia się zawsze po przerejestrowaniu samochodu na kolejnego właściciela i w sytuacji, gdy skończy się miejsce na wpisy dotyczące ważności okresowego przeglądu technicznego. Wymiany powinno się dokonać również po zmianie adresu miejsca zamieszkania właściciela, zmianie jego nazwiska lub nazwy firmy. Ponadto dowód należy wymienić, gdy w samochodzie zostanie dokonany montaż instalacji LPG.

Wymiana dowodu z jednoczesną wymianą tablic jest obowiązkowa w przypadku aut z tzw. czarnymi blachami, wydanymi przed 1 maja 2000 roku. W sytuacji, gdy jedna z tablic zostanie skradziona bądź zniszczona konieczne jest przerejestrowanie auta i wymiana dokumentu wraz z tablicami rejestracyjnymi.

W pewnych sytuacjach do wymiany dowodu rejestracyjnego niezbędne może się okazać skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego. Dotyczy to wszelkich zmian konstrukcyjnych wprowadzanych w pojeździe. Do najbardziej typowych należą:

 • zmiana liczby miejsc w pojeździe
 • zmiana masy własnej pojazdu lub ładowności pojazdu
 • przebudowa na pojazd specjalny (typu wóz asenizacyjny, pomoc drogowa, karawan lub inny)
 • zmiana silnika w samochodzie,

Każda zmiana konstrukcyjna w samochodzie, związana z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu wymaga opisania przez rzeczoznawcę.

 Co należy zrobić, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

W przypadku, gdy w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na dokonywanie wpisów z okresowych badań technicznych, właściciel samochodu jest zobowiązany do wyrobienia wtórnika dokumentu na własny koszt (54,50 zł).

Można tego dokonać zarówno przed wygaśnięciem ważności ostatniego wpisu, jak i po nim. Żeby otrzymać nowy dowód rejestracyjny właściciel samochodu lub osoba przez niego upoważniona musi przedstawić w urzędzie:

 1. wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego,
 2. stary dowód rejestracyjny,
 3. zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu (jeśli termin w dokumencie jest nieaktualny),
 4. kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 5. dokument tożsamości do wglądu.

Z pewnością najwygodniejszą metodą jest wymiana dowodu przed kolejną wizytą w stacji kontroli pojazdów i otrzymanie pieczątki w nowym dokumencie. Jednak w ten sposób właściciel traci rok. Przy wydaniu dowodu rejestracyjnego od razu jedno pole jest już zapełnione. Warto wyrobić nowy dokument dopiero po badaniu technicznym. Nie wiąże się to z żadnym dodatkowym działaniem a dzięki temu zyskujemy jedno dodatkowe miejsce na pieczątkę. Na czas oczekiwania na dowód rejestracyjny można wnioskować o wydanie pozwolenia czasowego, które kosztuje 19 zł.

Co należy zrobić, gdy zgubimy dowód rejestracyjny?

Po zgubieniu dowodu rejestracyjnego należy niezwłocznie zgłosić się do Wydziału Komunikacji. Jeżeli istnieje podejrzenie kradzieży trzeba również zgłosić sprawę policji.

Dokument, który trafi w niepowołane ręce może przysporzyć właścicielowi wielu nieprzyjemności.

Po zgubieniu dowodu należy złożyć wniosek o wtórnik dowodu rejestracyjnego. Potrzebne są do tego te same dokumenty, jak w przypadku, gdy skończyło się miejsce na pieczątki oraz dodatkowo:

 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego
 • wynik ostatniego badania technicznego
 • umowa zawarcia polisy OC
 • tablice rejestracyjne w celu umieszczenia nowych znaków legalizacyjnych

dowód rejestracyjny samochód osobowy rzeczoznawca

Numer rejestracyjny nie ulegnie zmianie. Wydany zostanie natomiast nowy numer i seria dowodu rejestracyjnego. Informację o wydaniu nowego dowodu otrzymają Policja i inne organy, aby możliwe było zatrzymanie osoby, która posłużyłaby się poprzednim, skradzionym lub zgubionym, dowodem rejestracyjnym. Jeżeli po czasie właściciel znajdzie zgubiony dowód rejestracyjny, musi go oddać do Wydziału Komunikacji.

Jakie informacje znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym?

Dowód rejestracyjny zawiera wiele danych na temat właściciela lub współwłaścicieli pojazdu, jak i samego samochodu. Każda ze zmiennych ma przypisany swój kod, który pomagamy rozszyfrować.

A numer rejestracyjny pojazdu
B data pierwszej rejestracji pojazdu
C dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych:

·         C 1.1. – nazwisko lub nazwa posiadacza dowodu rejestracyjnego

·         C.1.2 – numer PESEL lub REGON

·         C.1.3 – adres posiadacza dowodu rejestracyjnego

·         C.2.1 – nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu

·         C.2.2 – numer PESEL lub REGON,

·         C.2.3 – adres właściciela pojazdu

D dane dotyczące pojazdu obejmują wydruk następujących kodów i danych

·         D.1 – marka pojazdu

·         D.2 – typ pojazdu:
-wariant, jeżeli występuje
-wersja, jeżeli występuje

·         D.3 – model pojazdu

E numer identyfikacyjny pojazdu (VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy)
F Dane dotyczące masy pojazdu:

·         F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu**),
wyłączając motocykle i motorowery (w kg)

·         F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w kg)

·         F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg)

G masa własna pojazdu; w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające (w kg)
H okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie
I data wydania dowodu rejestracyjnego
J kategoria pojazdu
K numer świadectwa homologacji typu pojazdu, jeżeli występuje
L liczba osi
O ·         O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg)

·         O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg)

P ·         P.1 – pojemność silnika (w cm3)

·         P.2 – maksymalna moc netto silnika (w kW)

·         P.3 – rodzaj paliwa

Q stosunek mocy do masy własnej (w kW/kg); dotyczy motocykli i motorowerów
S ·         S.1 – liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy

·         S.2 – liczba miejsc stojących, jeżeli występuje

Co się kryje pod tajemniczym kodem QR w dowodzie?

Kod Aztec do dowodu rejestracyjnego został wprowadzony wraz z nowym wzorem dowodu w 2004 roku. Są w nim zaszyfrowane wszystkie informacje, które można odczytać z samego dokumentu m.in. dane pojazdu oraz jego właściciela. Wystarczy je zeskanować przy pomocy odpowiedniego czytnika np. smartfona. W wielu sytuacjach kod mógłby okazać się przydatny, ale z niejasnych powodów w praktyce rzadko jest używany.

Dane na tabliczce znamionowej a dane w dowodzie rejestracyjnym

Tabliczka znamionowa, to niezwykle istotny element każdego samochodu, ponieważ wybite są na niej wszystkie podstawowe informacje homologacyjne, które zawiera również dowód rejestracyjny. Zgodnie z prawem każdy samochód powinien być w nią wyposażony. Tabliczka znamionowa powinna być wykonana z materiału, który nie ulega szybkiej korozji, a naniesione na nią znaki nie mogą być ścieralne.

Każda tabliczka powinna zawierać informacje o marce pojazdu oraz numer świadectwa homologacji danego modelu. Niezwykle istotną informacją, która również jest umieszczana na tabliczce znamionowej jest VIN.

Kupując używany pojazd, należy koniecznie sprawdzić zgodność VIN w dokumentach z numerem znajdującym się na ramie pojazdu.

Nieprawidłowości związane z numerem identyfikacyjnym to dla kupującego sygnał, że powinien być ostrożny. VIN wpisany w dokumencie, nie może posiadać rozdzielających znaków (musi mieć formę ciągłą). Zamieszczany przez producentów w samochodzie, powinien być przedstawiony w jednym lub maksymalnie dwóch wierszach, bez odstępów i z zachowaniem ciągłości części WMI, VDS i VIS. VIN jest trwale wybity na tablicy znamionowej.

Tablica znamionowa powinna być umieszczona na trwałym i niewymienialnym elemencie nadwozia samochodu. Miejsce, w którym zostanie ona zlokalizowana, ustala sam producent samochodu. Prawdopodobnie nie będzie ona widoczna na pierwszy rzut oka, więc najlepiej jest skorzystać z książki serwisowej, ponieważ w niej znajdują się informacje dotyczące umiejscowienia tego elementu.

1 comment

 1. Aga
  30 sierpnia 2020 at 20:21

  my musielismy ogarniac tlumaczenie dokumnetów samochodowych, na szczescie znajomy polecil nam firme Duplikaty Dowodow, zajeli sie wszystkim kompleksowo

Comments are closed.