Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może przydać Ci się w wielu sytuacjach. Najczęściej jego działania koncentrują się na przedstawianiu opinii dotyczących wypadków i innych wydarzeń drogowych, jednak zakres czynności rzeczoznawcy samochodowego jest znacznie szerszy. Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca? Jak wybrać rzeczoznawcę samochodowego? Jak wygląda taka współpraca? Wszystkie te kwestie przybliży ten artykuł.

Niezależny rzeczoznawca samochodowy to ekspert motoryzacyjny, którego usługi koncentrują się wokół przedstawiania opinii odnośnie pojazdów biorących udział w wypadku lub innym zdarzeniu drogowym. Taki doradca przygotowuje także kosztorysy niezbędnych napraw w pojeździe, który ucierpiał w zdarzeniu drogowym oraz wyceni wartość pojazdu, np. do akcyzy. Fakt ich niezależności oznacza, że nie są zatrudnieni przez jakiegokolwiek ubezpieczyciela. Gwarantuje to bezstronność wydawanych opinii i obiektywne ustalenie wysokości należnego odszkodowania.

W jakich sytuacjach warto zwrócić się do rzeczoznawcy samochodowego?

Rzeczoznawcę warto poprosić o pomoc przede wszystkim w czterech sytuacjach:

ZANIŻENIE KOSZTÓW NAPRAWY

W sytuacji, gdy masz podejrzenie, że ubezpieczyciel może zaniżać rzeczywiste koszty naprawy, potrzebna jest dodatkowa opinia. W idealnej sytuacji, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wziąć pod uwagę punkt widzenia certyfikowanego eksperta i tym samym przyznać odszkodowanie adekwatne do wysokości poniesionych strat. Jeżeli jednak ubezpieczyciel nie rozpatrzy pozytywnie Twojego odwołania, profesjonalna ekspertyza będzie podstawą do wniesienia pozwu do sądu przeciwko ubezpieczycielowi. W sytuacji, w której sąd orzeknie na Twoją korzyść, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobligowane do zwrotu kosztów postępowania sądowego i wypłacenia należnego odszkodowania.

SAMOCHÓD DO KASACJI – CZY NA PEWNO?

Opinia certyfikowanego rzeczoznawcy jest również dobrym rozwiązaniem, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wskaże, że Twój pojazd nadaje się do kasacji (szkoda całkowita, określana w żargonie ubezpieczeniowym jako „całka”). Taka sytuacja niejednokrotnie okazuje się bardzo niekorzystna dla osoby poszkodowanej, ponieważ wysokość odszkodowania, jaka zostanie wypłacona przez ubezpieczyciela będzie pomniejszona o wartość wraku pojazdu. Jeżeli nie chcesz być stratny, powinieneś udać się po opinię do rzeczoznawcy.

WYCENA WARTOŚCI POJAZDU

Takie wyceny są zamawiane w różnych okolicznościach. Najczęstsze przypadki to:
 • Do akcyzy: sprowadzając samochód z zagranicy, musisz rzetelnie wskazać jego wartość rynkową, ponieważ akcyza jest płacona właśnie od wartości auta. Obowiązujące aktualnie stawki to 3,1% wartości dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% dla aut z większymi silnikami.
 • Dla ubezpieczyciela: wartość pojazdu to jeden z elementów mających kluczowy wpływ na wysokość ubezpieczenia, które przyjdzie Ci opłacić, szczególnie gdy mowa o ubezpieczeniu AC.

ZAKUP/SPRZEDAŻ SAMOCHODU

Rzeczoznawca może także pomóc Ci przy zakupie lub sprzedaży pojazdu poprzez określenie jego rzeczywistej wartości. Posiadając odpowiednią wiedzę, rzeczoznawca samochodowy jest w stanie ocenić, czy samochód faktycznie jest bezwypadkowy, czy nie boryka się z poważnymi problemami technicznymi i wreszcie, czy nie został skradziony. Zdarzają się także sytuacje, gdy rzeczoznawca jest proszony o ocenę jakości naprawy pojazdu, czy o określenie poziomu utraty wartości auta[1]. Jest też piąty przypadek, w którym rzeczoznawca samochodowy może być niezbędny, a jest to:

REJESTRACJA POJAZDU ZABYTKOWEGO

Pojęcie pojazd zabytkowy pojawiło się po raz pierwszy w Ustawie o Prawie o ruchu drogowym w 1997 roku. Obecnie obowiązująca definicja mówi, że jest to “pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami[2]. Aby zarejestrować pojazd jako zabytek, należy przebyć dość złożoną procedurę, w której rzeczoznawca samochodowy odgrywa kluczową rolę. Przygotowuje on opinię oraz tzw. białe karty. Bez tych dokumentów wojewódzki konserwator zabytków nie uruchomi dalszej części procesu rejestracji zabytku. Widać zatem, że rzeczoznawca samochodowy odgrywa bardzo ważną rolę w świecie motoryzacji. W tym miejscu należy postawić pytanie, jakimi kryteriami powinieneś się kierować przy wyborze rzeczoznawcy?

Jak dokonać wyboru rzeczoznawcy motoryzacyjnego?

kim jest rzeczoznawca samochodowy Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na kwalifikacje, jakie posiada niezależny rzeczoznawca samochodowy. Żeby móc wykonywać ten zawód dana osoba musi (poza kilkoma podstawowymi wymaganiami takimi jak posiadanie prawa jazdy i praktyka zawodowa):
 • Ukończyć półtoraroczne szkolenie zakończone pozytywnym wynikiem egzaminu[3];
 • Uzyskać certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydanego przez akredytowaną jednostkę w polskim systemie akredytacji;
 • Trafić na listę rzeczoznawców samochodowych[4].
Bardzo ważny jest ostatni punkt na liście. Koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie rzeczoznawca jest wpisany na oficjalną listę w ministerstwie. Okazuje się bowiem, że nie każdy ekspert, z którym przyjdzie Ci rozmawiać, faktycznie może się tytułować rzeczoznawcą samochodowym!

RZECZOZNAWCA SAMOCHODOWY CZY MOTORYZACYJNY?

Na rynku pojawiają się oferty szkoleń różnego rodzaju stowarzyszeń, po ukończeniu których można tytułować się „rzeczoznawcą motoryzacyjnym”. Te szkolenia nie podlegają jednak żadnej kontroli. Z uwagi na przynależność do wspomnianych stowarzyszeń, ich członkowie mają możliwość posługiwania się tytułem “rzeczoznawca motoryzacyjny” który nie potwierdza kwalifikacji, ale daje możliwość pracy pod skrzydłami i logiem danego stowarzyszenia. Taki rzeczoznawca motoryzacyjny nie może na przykład wykonać opinii dla urzędu, sądu, bądź innej tego typu instytucji. Rzeczoznawca motoryzacyjny, który wiąże swoją przyszłość z tym zawodem powinien zdać egzamin i uzyskać państwowy certyfikat. A zatem, przy kontakcie z towarzystwem ubezpieczeniowym, może się okazać, że opinia, którą uzyskasz od takiego rzeczoznawcy motoryzacyjnego nie będzie miała mocy prawnej i zostanie podważona przez ubezpieczyciela. Tym bardziej, taka opinia nie będzie dowodem na sali sądowej[5].

Jak sprawdzić uprawnienia rzeczoznawcy?

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało darmowe narzędzie do tego celu. Wystarczy wejść na tę stronę internetową i pobrać najnowszą listę rzeczoznawców wpisanych na listę (jest ona aktualizowana nawet kilka razy w roku). Aby zweryfikować wybranego specjalistę, wystarczy znajomość jego imienia i nazwiska. Każdy certyfikowany rzeczoznawca ma przypisany indywidualny numer składający się z liter RS i sześciu cyfr (np. RS 000001). Jeśli potrzebujesz pomocy rzeczoznawcy samochodowego – zapraszamy serdecznie do współpracy! Jeden z naszych rzeczoznawców, Pan Jarosław Ziajka, jest certyfikowanym ekspertem, wpisanym na listę Ministerstwa Infrastruktury pod numerem RS 001609.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji online, bezpłatnej usługi mającej na celu wstępną ocenę sytuacji klienta, a także zapoznanie z naszym sposobem działania i ofertą. Dla Twojej wygody, kładziemy nacisk na współpracę online, toteż wszystkie dokumenty i zdjęcia możesz przesłać do nas drogą elektroniczną. Z przyjemnością pomożemy w takich kwestiach jak:

 • Stworzenie kosztorysu naprawy
 • Wycena wartości pojazdu
 • Wycena wartości pojazdu do akcyzy
 • Pomoc w uzyskaniu odszkodowania
 • Pomoc w uzyskaniu dopłaty do odszkodowania
 • Sprzedaż szkody
 • Organizacja samochodu zastępczego i holowania
 • Pomoc w zakupie samochodu
Aby dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc, już dzisiaj skorzystaj z zakładki na naszej stronie, która umożliwia zapisanie się na bezpłatne konsultacje online, znajdziesz ją tutaj. Zapraszamy serdecznie do współpracy!

Źródła: [1] https://porowneo.pl/ubezpieczenia/porady/samochodu/rzeczoznawca-samochodowy-kim-jest-i-kiedy-warto-skorzystac-z-jego-uslug [2] Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym [3] http://www.biegli.com/kurs.html [4] Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym [5] https://mubi.pl/poradniki/skorzystaj-z-uslug-rzeczoznawcy-motoryzacyjnego/#jak-wybrac-najlepszego-rzeczoznawce